Oxford ‘dan corona gönüllülerine 57 bin lira

Haberler Sağlık

Oxford Bilim insanları daha önce Covid-19 geçiren. İnsanlara kasıtlı olarak yeniden corona virüs bulaştırmak için bir deney başlattı. Çalışmada insanların yeniden enfekte olmasını engelleyen ve gelecekteki aşıların hızlı bir şekilde izlenmesine yardımcı olacak. Bağışıklık koruma düzeyinin anlaşılması amaçlıyor. Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada her gönüllüye. 5 bin sterlin (yaklaşık 56 bin 750 tl) ödeyecek.

oxford aşısı

İngiltere’de yer alan Oxford Üniversitesi daha önce Covid-19’a yakalananlara. Yeniden virüs bulaştırmak için bir klinik deneme başlatacaklarını duyurdu. Çalışmayla, insanların yeniden enfekte olmasını engelleyen. Ve gelecekteki aşıların hızlı bir şekilde izlenmesine yardımcı olacak. Bağışıklık koruma düzeyinin belirlenmesinin amaçladığını söyledi.

YENİDEN ENFEKTE OLMAYI ENGELLEYEN ANTİKOR SEVİYESİ BELİRTECEK

Araştırmacılar her gönüllüyü virüse maruz bırakacak. Böylece yalnızca yeterince güçlü bir bağışıklık tepkisine sahip olanlar yeniden enfekte olmaktan kaçacak. Bu, o altın düzeydeki bağışıklığı üreten aşıların. On binlerce insanların yer aldığı klinik çalışmaları gerektirmeden hızla takip edilebileceği ve onaylanmasını sağlayacak.

Araştırma lideri ve aşı bilimi profesörü Helen McShane. “Eğer belirli bir antikor seviyesinin birisini yeniden enfekte etmenin mümkün olmadığı anlamına geldiğini belirleyebilirsek. Bu, en etkili aşıların tasarlayacak çok çabuk katkı yapacak” ifadelerini kullandı.
ÇALIŞMA İKİ AŞAMADA GERÇEKLEŞECEK

Bununla birlikte, Wellcome Trust tarafından finanse edilen ve etik onayı aldıktan sonra. Bu ay başlaması beklenen çalışma. Daha önce Covid ile doğal olarak enfekte olmuş 18-30 yaş arası kişileri işe alacak. Çalışma iki aşamada yürütecek. 64 sağlıklı gönüllünün katıldığı ilk aşamada, corona virüsün çoğalmasına imkan veren en düşük dozu belirleyecek. Dozlama miktarı belirlendikten sonra. Yaz aylarında başlaması bekliyor çalışmanın ikinci aşamasında katılımcıları enfekte etmek için kullanacak.

covid oxford deneyi

Profesör McShane, “Bağışıklık tepkisini enfeksiyondan sonra birkaç noktada ölçeceğiz. Böylece virüs tarafından hangi bağışıklık tepkisinin üretildiğini anlayabiliriz. Böyle bir meydan okuma çalışması, bu ölçümleri çok hassas bir şekilde yapmamızı sağlıyor. Çünkü birisine ne zaman virüs bulaştığını tam olarak biliyoruz. Bu çalışmadan elde edilen bilgiler, daha iyi aşılar ve tedaviler. Tasarlamamıza ve ayrıca insanların Covid olduktan sonra korunup korunmadığını. Ve ne kadar süreyle korunduğunu anlamamızı sağlayacak” dedi.

OXFORD HER GÖNÜLLÜYE 5 BİN STERLİN ÖDEYECEK


Diğer taraftan, deneylere katılanlar 17 gün boyunca karantina altına alacak. Ve artık başkalarına bulaşma riski kalmayana kadar bir araştırma ekibi tarafından takip edecek. Semptom geliştirenlere, ayrıca Regeneron tarafından geliştirilen. Ve klinik çalışmalarda hastalığın ilerleme riskini azalttığı gösterilen monoklonal antikor tedavisi uygulayacak.

12 ay boyunca süren çalışma kapsamında gönüllere yeniden virüse yakalnma karşılığında. 5 bin sterlin (yaklaşık 56 bin 740 Türk lirası) ödeyecek.

Kate Garraway ‘In Kocası, Covid-19 Ile Bir Yıllık Savaştan Sonra Eve Döndü

Bu Haberi Paylaşın