Kısa çalışma ödeneği son dakika gelişmesi

Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dakika yapmış olduğu açıklamaya göre Kısa Çalışma Ödeneği nin uzatıldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. “Tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs, haziranı kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldık”. dedi

kısa çalışma ödeneği son dakika

Erdoğan, Turizm Haftası dolayısıyla turizm sektörü temsilcilerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti.

Toplantıya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan. Milletin evinde turizm sektörünün temsilcileriyle verimli bir istişare toplantısı gerçekleştirdiklerini belirtti.

KDV İNDİRİMLERİ HAZİRAN SONUNA KADAR UZATILDI

Toplantıda, turizm sektörünün sorunlarını, beklentilerini gözden geçirdiklerini. Sektörel kazanımları nasıl daha ileri götürebileceklerini ele aldıklarını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Toplantımız esnasında sektör temsilcilerimizin talepleri doğrultusunda tüm sektörler için geçerli olmak üzere. Nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam edilme kararı aldık.

Ayrıca turizm sektöründe mayıs sonu sona eren KDV indirimlerinin. Haziran sonuna kadar devam etmesinin de yararlı olacağını değerlendirdik ve bu konuda karar aldık.”

kısa çalışma ödeneği sorgulama

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA YAPILABİLİR

Bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak. Ödeneğinin artırılması yönünde talepte bulunduklarını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması ile nefes alınacak” dedi.

TESK Genel Başkanı Palandöken yaptığı açıklamada şunları dedi:

“Talebimizin kısa sürede cevap bulması işverenler ve işçilerimiz adına oldukça sevindirici. Kısa çalışma ödeneği işverenleri rahatlatacağı gibi çalışanlara da bu zor dönemde nefes aldıracaktır. En önemlisi Haziran sonuna kadar yeniden kısa çalışma ödeneğinin tüm sektörler için. Ve Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayacak olması sevindirici. Bununla birlikte turizm sektöründe mayısta sona erecek. KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam etmesi yönünde alınan karar da ekonominin dinamiklerinin gelişmesi bakımından olumlu kararlar. Esnafımızı en çok zorlayan diğer bir önemli konu ise kira stopajıdır. Daha önce yüzde 20’ den yüzde 10’a düşürülen. Bu oranın da pandemi sonuna kadar sıfırlanması esnaf ve sanatkarımızı rahatlatacaktır.”

TÜM ÇALIŞMA HAYATININ İHTİYACI VARDI

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş). Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile Türkiye Odalar. Ve Borsalar Birliği (TOBB), Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzatılması dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan. TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol. Ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu imzasıyla yapılan ortak açıklamada.

“Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzatılmasını çok kıymetli buluyoruz. Salgınla mücadele sürecinin devam etmesi başta olmak üzere. Son dönemde yaşanan diğer zorluluklar sebebiyle tüm çalışma hayatının ihtiyacı vardı. Öncelikle bu konuda yanımızda olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Başta olmak üzere, kendisi nezdinde tüm ilgililere teşekkür ediyoruz. Devletimizin koordinasyonunda, Türk-İş, Hak-İş, TİSK ve TOBB olarak. İşçi ve işverenleri koruyan ve destekleyen bu uygulamanın devamı için teşekkür ediyoruz.”

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman ?

Bu Haberi Paylaşın