Mahalle gürültüsü Alzheimer riskini artırabilir

Sağlık

Yeni araştırmaya göre, gürültülü mahallelerde yaşayan yaşlı yetişkinler. Alzheimer hastalığı veya diğer demans türlerine yakalanma olasılığıyla daha yüksek oranda karşılaşabilirler.

Araştırmacılar faktörlerin geniş bir yelpazede inceledik. Hareketsiz yaşam için havadaki kirleticilere maruz için yalnızlık. Belirlemek için onlar demans bir kişinin riskini artırmak ister.

Bununla birlikte, sadece birkaç epidemiyolojik çalışma. Arabalardan, trenlerden, uçaklardan, inşaat alanlarından ve benzeri kaynaklardan gelen gürültüye atıfta bulunan topluluk gürültüsünün. Yaşlı yetişkinlerde bilişsel bozukluk üzerindeki etkisini incelemiştir.

Alzheimer Derneği’nin dergisi Alzheimer & Dementia’da yayınlanan bu yeni çalışma. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tür araştırmaları yapan ilk çalışma.

Bu araştırma, 2013 yılında ABD’de 100 milyondan fazla insanın. Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) işitme kaybına karşı korumak için önerdiği. Sınırları aşan yıllık gürültü seviyelerini deneyimlediği göz önüne alındığında kilit önemdedir.

Baş çalışma yazarı Jennifer Weuve. “Gürültü ve bunama araştırmalarında erken aşamalarda kalıyoruz. Ancak çalışmamızdan elde edilenler de dahil olmak üzere şimdiye kadarki sinyaller. Gürültünün yaşlandıkça bilişsel riski etkileme olasılığına daha fazla dikkat etmemiz gerektiğini gösteriyor. Diyor baş çalışma yazarı Jennifer Weuve, Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyoloji doçenti.

Çalışma için araştırmacılar, Chicago Sağlık ve Yaşlanma Projesi’ne katılan 65 yaş ve üstü 5,227 yetişkinin. 3 yıllık döngülerinde bilişsel değerlendirmeler yaptı . 1993’teki başlangıcından bu yana. Bu araştırma projesi Chicago’nun güney tarafında yaşayan 10.000’den fazla yaşlı yetişkini içeriyor.

Çalışmanın yazarları, önceki bir çalışma için geliştirilen bir tahmin modelini kullanarak. Değerlendirmelerden önceki 5 yıl içinde katılımcıların yaşadığı topluluklardaki gürültü düzeylerini tahmin ettiler.

Irk, fiziksel aktivite ve sosyoekonomik durum (SES) gibi. Ayrıca Çeşitli faktörlerin de demans riskini nasıl artırabileceğini değerlendirdiler.

Ayrıca bu diğer faktörleri hesaba kattıktan sonra. Çalışma gündüzleri 10 A ağırlıklı desibel daha fazla gürültü ile yaşayan yaşlı yetişkinlerin. % 36. Daha yüksek hafif bilişsel bozukluk geliştirme olasılığına. Ve% 29 daha yüksek Alzheimer hastalığına sahip olduğunu buldu.

Bu ilişkiyi etkileyen tek faktör SES oldu.

Bu Haberi Paylaşın