Long March 5B Dünya’ya çarparsa ne olur?

Dünya Haberler

Long March 5B roketi. Çin’in bir sonraki uzay istasyonunun bir kısmını başlattıktan sonra Dünya’ya geri dönüyor.

30 metre uzunluğundaki roket yörüngesel hıza girdi. Yani şimdi her 90 dakikada bir dünyayı dolaşıyor. Uzay ajanslarının nereye ineceğini söylemesi için çok hızlı.

Long March 5B roketi başıboş

Geçen yıl, benzer bir prototip zanaat New York’a çarptıktan sonra 13 dakika içinde geldi. Gemi sonunda ABD Uzay Kuvvetleri’nin 18. Uzay kontrol Filosu tarafından Atlantik Okyanusu’na indiği doğrulandı.

Harvard Üniversitesi Astrofizik Merkezi’nde Astrofizikçi Jonathan McDowell. Roketin nüfuslu bir alanın üzerindeki atmosfere yeniden girmesi durumunda. Sonucun 100 mil boyunca dağılmış küçük bir uçak kazasına benzeyeceğini söyledi.

Neyse ki, insanların güvende kalması ve binalara veya çevreye çok az zarar vermesi ihtimali var. Bu önleyici veya savunma önlemleri için, ancak, ama İstatistik Bir soru yerine bağlı değildir.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bunun gibi kontrolsüz bir yeniden giriş olayı için. Nesnenin veya nesnenin parçalarının nereye düşeceğini doğru bir şekilde tahmin etmenin mümkün olmadığını söylüyor.

Bunun nedeni, roketin yüksekliğini nihai yeniden girişe iten atmosferik yoğunluğun. 300 kilometrenin altında bilinmemesidir çünkü uzay aracı bu kadar düşük yüksekliklerde uçmaz.

Long March 5B roketi nereye düşecek

Long March 5B roketi şu anda 170 ila 372 kilometre yükseklikte. Ancak bugün 160 kilometreye düştü.

Nesnenin yeniden girişte yanması da muhtemeldir. Ancak roketin yüksek erime noktasına sahip kısımları onu yere indiriyor. Uzmanlar, roketin yeniden girişinden nasıl geçeceğini tam olarak bilmek için mücadele ediyor. Çünkü Çin uzay ajansı uzay aracı hakkında yalnızca sınırlı bilgi veriyor.

Yine de, dünya yüzde 75 su olduğundan ve geniş arazi alanları ıssız olduğundan. Herhangi bir bireyin riski oldukça küçüktür. İnsanlar bu roketten daha fazla araba kullanma riski altındadır.

McDowell, Independent gazetesine verdiği demeçte,” en kötü durum [senaryo], potansiyel olarak ölümcül olan, ancak birden fazla kayıp görmesi muhtemel olmayan yapısal çubuklardan biridir ” dedi. Enkazın saatte yaklaşık 100 mil hızla hareket edeceğini de sözlerine ekledi. Bu yüzden pahalı maddi hasar olacak. Ancak 100 mil boyunca yayılacağı için, sadece bir iki parçanın nüfuslu bir alana çarpması muhtemeldir.

Son on yılda, her yıl yaklaşık 100 uydu ve roket gövdesi atmosfere yeniden girdi. Ve toplam yıllık kütle yaklaşık 150 ton oldu ve uzay enkazı sorunu, gezegenimizin etrafındaki. Alanı temizlemekle ilgili mevzuat eksikliği nedeniyle zamanla daha da kötüleşecek.

Alibaba: Çin ‘li düzenleyici teknoloji devine büyük para cezası verdi

Nasa bilim adamı Donald Kessler, iki uzay detritusu arasındaki bir çarpışmanın domino etkisinin. Karasal uzay lansmanlarını imkansız kılacak aşılmaz bir enkaz tabakası yaratacağı konusunda uyardı. Aslında bizi Dünya’ya hapsetti.

Bu potansiyel sorun, enkazın binalara ve hatta insanlara çarpma olasılığından çok daha büyüktür. Böyle bir durumda. Ay’a planlanan görevler veya hatta mars’ı terraforming geri dönmez bir şekilde bozabilir.

Bu Haberi Paylaşın