Alibaba: Çin ‘li düzenleyici teknoloji devine büyük para cezası verdi

Dünya Haberler

Dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi – Çin ‘in Alibaba’sına – 2.75 milyar dolara (2 milyar sterlinin biraz üzerinde) eşdeğer rekor bir para cezası ile vuruldu.

Çin ‘den Alibaba’ya rekor ceza

Çin’deki düzenleyiciler, internet devinin piyasadaki hakim konumunu birkaç yıldır kötüye kullandığını söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, kararı kabul ettiğini ve “uygunluğunu sağlayacağını” söyledi.

Analistler, para cezasının Çin’in çok büyük olduğunu düşündüğü internet platformlarına karşı hareket etme niyetinde olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Şangay’dan BBC’den Robin Brant, Çin dışında pek tanınmasa da ülke içinde Alibaba her zaman var olan bir dev.

Muhabirimiz, şirketin Çin’in Amazon’un eBay ile buluşması olduğunu söylüyor. Perakendecilik ana faaliyetidir, ancak işi dijital ödemelere, krediye ve bulut bilişime yayılmıştır.

Para cezası, Alibaba’nın 2019’daki gelirinin% 4’üne denk geliyor.

Düzenleyiciler, Alibaba’nın bazı satıcıları diğer platformları kullanarak durdurarak rekabeti kısıtladığını söylüyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında, yüksek profilli kurucu ortağı Jack Ma’nın Çin’in önde gelen düzenleyicilerine inovasyonu boğduklarını söyledikten hemen sonra başlayan, şirketi hedefleyen bir olaylar zincirinin en sonuncusu.

Jack Ma, Çin’de ülkenin en başarılı girişimcilerinden biri olarak tanınmaktadır.

Çin’in en ünlü teknoloji devi neden ortadan kayboldu?
Hong Kong’daki BOCOM International araştırma başkanı Hong Hao, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “Bu ceza, tekel karşıtı davanın şimdilik piyasa tarafından kapatılması olarak görülecektir.”

“Bu gerçekten de Çin’deki en yüksek profilli tekel karşıtı durum. Piyasa bir süredir bir tür ceza bekliyor … ancak insanların tekel karşıtı soruşturmanın ötesindeki önlemlere dikkat etmesi gerekiyor.”

Ülkenin diğer teknoloji devleri de artan etkileri konusunda endişelenen düzenleyicilerden gelen artan baskı altına giriyor.

Geçtiğimiz ay , tekel karşıtı kuralları ihlal eden anlaşmalar nedeniyle 12 şirkete para cezası verildi . Şirketler arasında Tencent, Baidu, Didi Chuxing, SoftBank ve ByteDance destekli bir firma vardı.

Bu Haberi Paylaşın