Enfeksiyon olmadan kim bağışıklık kazanır?

Sağlık

Bilim adamları, pandeminin başlamasından önce bağışlanan kan örneklerinde yeni koronavirüse tepki veren antikorları keşfettiler.

Bazı kişilerin yeni virüse karşı en azından bir dereceye kadar önceden var olan bağışıklığa sahip olabileceğini öne sürüyorlar.

Yeni COVID-19 vakalarının sayısı dünyanın birçok bölgesinde artıyor. Ancak yeni koronavirüs SARS-CoV-2 ile temasa geçen herkes COVID-19 geliştirmiyor.

Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nden bir grup bilim adamı ve her ikisi de Birleşik Krallık’ta bulunan University College London’daki meslektaşları, bazı insanların neden SARS-CoV-2 enfeksiyonuyla diğerlerinden daha iyi mücadele edebildiğine dair bir ipucu bulmuş olabilirler.

Araştırma ekibi başlangıçta SARS-CoV-2 virüsüne karşı antikorları tespit etmek için yüksek hassasiyetli bir test geliştirmeye başladı.

Bilim adamları, SARS-CoV-2 enfeksiyonundan sonra bağışıklığın ne kadar süreceğini belirlemeye çalışanlar için önemli bir bilgi olan COVID-19 olduktan sonra bir kişinin antikorlara sahip olup olmadığını belirlemek için bu tür testi kullanabilir.

Bilim adamları, çalışmalarının bir parçası olarak, COVID-19’a sahip olmayan kişiler tarafından sağlanan serum örneklerini kullandılar. Bazı örneklerde SARS-CoV-2’ye tepki gösteren antikorlar buldular.

Araştırmacılar makalelerinde, soğuk algınlığına neden olabilecek yaygın insan koronavirüslerinden herhangi birine maruz kalmanın diğer yaygın insan koronavirüslerine karşı bağışıklığa yol açabileceğine dair bilimsel bir teori tanımlıyorlar. Buna bağışıklık çapraz reaktivitesi diyorlar.

İnsanların büyük çoğunluğu bir noktada bu virüslerden en az biriyle enfeksiyon kapmaktadır.

Bilim adamları , vücudumuzun bu virüslere karşı uzun süreli bağışıklık oluşturmadığını zaten biliyorlar , bu yüzden bir kişi, ortak bir insan koronavirüsü ile yaşamları boyunca birden fazla kez enfeksiyon kapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir