Çocuklarda Koronavirüs Belirtileri

Sağlık

Dikkate değer istisnalar olmasına rağmen, çoğu kanıt COVID-19’un çocuklarda Koronavirüs için. Yetişkinler ve bebekler için olduğundan çok daha az tehlikeli olduğunu göstermektedir.

Çocuklarda COVID-19 semptomlarını bilmek. Ebeveynlerin ve bakıcıların acil durum uyarı işaretlerini belirlemelerine. Uygun bakımı aramalarına yardımcı oluyor.

Bu makale, çocuklarda COVID-19 semptomlarını. Bazı olası komplikasyonları ve ne zaman bir doktora görünmeniz gerektiğini kapsar.

Hem Çin hem de Amerika Birleşik Devletleri’nden COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’li çocuklarla ilgili. Veriler, çocuklarda ciddi hastalık riskinin yetişkinlere göre daha düşük olduğunu göstermektedir.

Çocuklarda 2,752 COVID-19 vakası üzerinde yapılan bir araştırma. Her vakada kesin ölüm nedeni araştırılıyor olsa da, üçünün öldüğünü ortaya koydu.

Mevcut kanıtlar, bazılarının yoğun bakım ünitelerinde tedavi gerektirmesi. Bebeklerin daha yüksek hastaneye yatış oranına sahip olduğunu göstermektedir .

Çin’de, COVID-19’lu çocukların % 90’ından fazlasında semptom yoktu ve sadece hafif-orta derecede hastalık vardı.

Aşağıdakiler, çocukların yaşayabileceği bazı semptomlardır:

  • Ateş : Çoğu yetişkin COVID-19 ile ateş bildirmesine rağmen. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) alınan verilere göre. Ateş çocuklar arasında biraz daha az yaygındır.
  • Grip benzeri semptomlar: COVID-19’lu çocukların yaklaşık % 73’ünde ateş, öksürük veya nefes darlığı vardı. Çocuklarda nefes darlığı çok daha az görüyor. Bir analizde, yetişkinlerin % 43’ü ve çocukların sadece % 13’ünde bu belirti vardı.
  • Solunum yolu semptomları : Hastalığın hafif formlarına sahip çocuklarda burun akıntısı, öksürük veya boğaz ağrısı gelişiyor.
  • Sindirim semptomları: Bazı çocuklarda kusma , ishal veya mide bulantısı görülüyor.
  • Koku duyusundaki değişiklikler: Bir 2020 analizi , COVID-19’lu çoğu yetişkinin koku alma duyusunu kaybettiğini buldu. Araştırmacılar bu semptomu genç insanlarda değerlendirmedi, ancak çocuklar da tat veya koku alma duyularını kaybedebilirler.
  • Ağrı: COVID-19’lu çocuklar kas ağrısı veya baş ağrısı gelişiyor .
  • Davranış değişiklikleri: Çocuklar, özellikle duygularını sözlü olarak ifade edemeyecek. Ayrıca semptomlarını belirleyemeyecek kadar küçüklerse, karamsar olur veya daha sık ağlar. Bazı çocuklar, özellikle COVID-19’un tehlikeli olabileceğini biliyorlarsa endişeli olabilirler.
    Genel olarak, COVID-19 semptomları çocuklarda daha az şiddetli olma eğilimindedir. Çocukların her bir semptomu bildirme olasılığı yetişkinlerden daha azdır.
Bu Haberi Paylaşın