Covid: Avustralya, AstraZeneca ‘nın tavsiyesini değiştirdikten sonra aşı gecikmeleriyle karşı karşıya

Haberler Sağlık

Avustralya’nın aşı uygulaması, yerel düzenleyicilerin ülkenin ana aşısı olan AstraZeneca aşısının kullanımının sınırlandırılmasını tavsiye etmelerinin ardından daha da ertelenecek.

AstraZeneca risklimi?

Perşembe günü hükümet, şimdi 50 yaşın altındaki kişilerin AstraZeneca’nın yerine Pfizer aşısını yaptırmalarını önerdiğini söyledi.

Avrupa’nın uyuşturucu düzenleyicisi, aşıya bağlı nadir bir kan pıhtılaşması riski tespit etti. Diğer ülkelerdeki kısıtlamaları takip ediyor.

Hareketin, bu yıl tüm Avustralyalıları aşılama hedefini geciktirmesi muhtemeldir.

Ülke halihazırda programın yaklaşık% 85 gerisinde çalışıyor – şimdiye kadar yaklaşık 26 milyon insandan yaklaşık bir milyonunu aşıladı.

Ancak Başbakan Scott Morrison, Avustralya’nın gecikmeyi karşılayabileceğini, çünkü Covid-19’un toplumda neredeyse hiç yayılmadığını söyledi.

Cuma günü, Avustralya’nın Pfizer sözleşmesini ikiye katlayarak 40 milyon doza çıkardığını duyurdu.

AZ aşısıyla ilgili risklerim nelerdir?


Nadir kan pıhtıları – bilmeniz gerekenler
Ancak hükümet, Avustralya’nın şimdiye kadar yalnızca bir milyon Pfizer çekimi aldığını söyledi. Geri kalanın “yıl sonuna kadar” geleceğini söyledi.

Avustralya’nın da 51 milyon Novovax aşısı için bir sözleşmesi var, ancak henüz düzenleyiciler tarafından onaylanmadı.

Bay Morrison, herhangi bir riskin çok nadir olduğunu söyleyerek 50 yaşın üzerindeki insanları aşılarına devam etmeye şiddetle çağırdı.

“Tekrar bir salgın meydana gelirse … aşıyı yaptırmazsanız kendinizi riske atmış olursunuz. Bay Morison, kendinizi ciddi bir hastalığa neden olabilecek daha muhtemel bir Covid ile sözleşmeli duruma maruz bırakmış olursunuz dedi.

Avustralya’nın piyasaya çıkışını eleştirenler, hükümeti AstraZeneca ile “tüm yumurtalarını tek sepete koyduğu için” kınadı.

Gerileme, potansiyel sınırların yeniden açılması, denizaşırı seyahatler ve ekonomik iyileşme için zaman çizelgelerini yükseltir.

AstraZeneca Avustralya

AstraZeneca endişesi nedir?


Avustralyalı düzenleyiciler, ilk çalışmaların her bir milyon kişiden yaklaşık dörde altıda kan pıhtılaşmasının meydana gelebileceğini ileri sürdüğünü söyledi.

Avrupa İlaç Ajansı Çarşamba günü yetişkin aşı alıcıları arasında nadir görülen kan pıhtısı vakaları buldu. 50 yaşın altındakiler için tavsiyelerini değiştirdiler . EMA, faydaların risklerden daha ağır bastığını söyledi.

Birleşik Krallık’ta, aşıların nasıl kullanılması gerektiğini öneren uzmanlar grubu olan Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi (JCVI), şimdi 30 yaşın altındaki sağlıklı kişilere farklı bir aşı önerilmesini önermektedir.

AstraZeneca, Avustralyalı düzenleyiciler tarafından alınan karara saygı duyduğunu söyledi. Dünya çapında on milyonlarca insanın dozunu aldığını belirtti. Kan pıhtılaşma riskinin nadir bir yan etki olarak kabul edildiğini söyledi.

Covid-19, Avusralya’da çok az . Hiç olmadığı mevcut durumun bu güncellenmiş tavsiyede bir faktör olduğunu not ediyoruz.”

Avustralya, yaklaşık 420.000 AstraZeneca dozundan bir kan pıhtılaşma vakası bildirdi.

Sunum nasıl etkilenecek?


Avustralya, düşük enfeksiyon oranları nedeniyle birçok ülkeden daha sonra Şubat ayında aşılama programına başladı.

Dozun nüfusun daha savunmasız kesimlerine sunulduğu beş aşamalı bir sunumun ikinci aşamasında.

Baş Sağlık Görevlisi Paul Kelly, ilk dozlarını yan etkileri olmaksızın almış olanlara “güvenli bir şekilde ikinci dozlarının verilebileceğini” ve 70 yaşın üzerindeki kişilerin aşıya devam edeceğini söyledi.

Ancak 16-49 yaşları arasındaki yaklaşık 12 milyon Avustralyalı. Avustralya’nın kısa vadede yeterli aşıya erişemeyebileceği endişesi ortaya çıktı.

Hükümet daha önce tüm Avustralyalıların Ekim ayına kadar aşılanmasını taahhüt etmişti. Hükümet yetkilisi, yeni bir hedef belirlemedi.

Avustralya neden bu durumda ?


Aşı ihtiyaçlarının çoğunu karşılamak için 54 milyon dozluk AstraZeneca sözleşmesine güvendi. Avustralya, 50 milyon doz üretme yeteneğine güveniyordu.

İşçi Partisi muhalefeti hükümeti daha fazla acil durum planına sahip olmadığı için kınadı.

İşçi, Avustralya’nın Avrupa ve Kuzey Amerika’da kullanılmakta olan Moderna ve Johnson ve Johnson aşılarının tedarikini neden sağlayamadığını sorguladı.

Eleştirmenler ayrıca hükümeti aşı tedarikleri konusunda şeffaf olmamakla suçladılar.

Bu haftanın başlarında, Bay Morrison, Avrupa Birliği’nin AstraZeneca sevkiyatlarının Avustralya’ya gitmesini engelleyen yayılmanın gecikmesinden sorumluydu. Ancak bu AB tarafından reddedildi.

Bu Haberi Paylaşın