Uygun Uçak Bileti

Uçak bileti satın alarak yurt dışına gitmek gibi bir niyetiniz var ise gideceğiniz ülkenin vize şartlarına dikkat etmenizi şiddetle öneriyoruz. Vize prosedürlerini tam olarak bilmediğiniz takdirde gerekli şartları yerine getiremez ve yolculuğunuzu sekteye uğratabilirsiniz. Vize prosedürleri ile ilgili en detaylı ve güvenilir bilgiyi gitmek istediğiniz ülkenin resmi kurumlarının web sitelerinden öğrenebilirsiniz. İsterseniz vizesiz yurt dışı turları sayesinde vize işlemleriyle vakit kaybetmeden eğlenceli bir tatil planlayabilirsiniz. 

Uçuş bilgilerini doğru şekilde girmek ve istenilen gün, saat ve rotaya almak her yolculuk ve uçuş için önemlidir. Fakat söz konusu yurt dışı uçuşları olduğunda bu konuda daha titiz ve dikkatli davranmak gerekir. Vize işlemleriniz tamamladınız, otel rezervasyonunuz tamam ve tatilinizi nasıl geçireceğinize karar verdiniz, bir de baktınız bilet bilgilerinde yanlışlık yapmışsınız. Keyfinizin kaçmaması mümkün olmasa gerek. Uçak bileti alırken bilgilerin tümünü eksiksiz ve doğru girdiğinizden emin olunuz gerekirse iki defa kontrol sağlayın. Herhangi bir hatada uçuş zamanı gelmeden sorununuzu çözebilirsiniz fakat yanlış bilet ile havalimanına gittiğiniz zaman geç kalmış sayılırsınız. 

Seyahat Kuralları

Seyahat kurallarına uygun şekilde bagaj hazırlamanız, son anda havalimanında yaşayabileceğiniz hoş olmayan sürprizlerin de önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Seyahatinizi planlarken yanınıza alacağınız bagajı kabin mi yoksa bagajda mı taşıyacağınıza karar vermelisiniz. Karar verirken de bagajda taşınabilecek maximum bagaj ağırlığını mutlaka bilmelisiniz. Bir diğer yandan uçakta taşınması yasak olan eşyaların listesine bakmalısınız çünkü bagajınızın uçuş için uygunluğunu bu şekilde değerlendirmeniz gerekecek. Yasak olan eşyaları bagaja alıp havalimanına gelmiş olsanız dahi güvenlik noktalarında bu eşyaları bırakmanız gerekecektir. Seyahat kuralları genel olarak tüm ülkeler için hemen hemen aynıdır fakat bazı özel durumlarda ülkelerin uçuş kuralları değişkenlik gösterir ve seyahat esnasında bu kurallara uymak gerekir. Uçuştan önce gideceğiniz ülkenin uçuş kuralları hakkında bilgi sahibi olmanız yolculuğunuz sırasında sorun yaşamanızı engelleyecek ve size daha keyifli bir yolculuk sunacaktır.  

Yurt İçi Bilet

Yurt içi uçak bileti satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar hem uçuşunuzun problemsiz geçmesine yardımcı olur hem de maddi kayıplar yaşamanızı önler. Dikkat etmeniz gereken noktalara bilet satın almadan önce bakmanız durumunda buna uygun hazırlık yapabilir ve gönül rahatlığı ile yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Uçak bileti satın alınırken en sık yapılan hatalardan biri gidiş-dönüş havalimanı seçimi ve tarihlerdir. Uçak biletini gidiş-dönüş alıyorsanız havalimanının gidiş ve dönüş için doğru şekilde seçtiğinizden emin olmanızı öneriyoruz. Aynı zamanda tarih aralığının da doğru olmasına dikkat etmelisiniz bu durum yolculuğunuzun tahmin ettiğiniz gibi sorunsuz geçmesi için önemlidir. Ufacık görünen bu hatalar tüm seyahat planınızı alt üst etmeye yeterlidir.

Aktarmalı uçuşlar vakit kaybına sebep olabilir. Haliyle bir yere belirli bir saatte gitmeyi planlıyor iseniz bu tür uçuşlar seyahatinizin sandığınızdan daha uzun sürmesine ve işlerinizin ertelenmesine sebep olacaktır. Ancak ‘benim saat ile ilgili bir sorunum yok.’ diyorsanız aktarmalı uygun uçak bileti bulabilirsiniz.

Yurt Dışı Bilet

Uçak seyahatlerinde yurt içi ve yurt dışı uçuşlar arasında bazı net farklar bulunmaktadır. En temel farklardan birincisi pasaporttur; pasaportunuz olmadan yurt dışına çıkış yapmak mümkün değildir. Freeshop alışverişlerinde de pasaporta ihtiyacınız olacaktır. Havaalanına gitmeden pasaport ve vizenizi mutlaka kontrol etmelisiniz. Hatta bunu biletinizi almadan önce yapmanızı öneriyoruz. Gidiş ve dönüş süreleriniz uzun ise ve pasaportunuzun süresi azaldı ise çıkış kapısında problem yaşayabilirsiniz. Bir diğer temel fark yurt dışı çıkış harcıdır. Yurt dışına çıkmadan önce yurt dışı çıkış harcını da yatırmanız gerekir. Bu harcı isterseniz havalimanında bulunan yurt dışı çıkış harcı masalarından isterseniz gelmeden önce banka şubelerinden ödeyebilirsiniz. Tatil zamanlarında havalimanındaki yurt dışı çıkış harcı masaları çok yoğun olacağından, harç ödemesini havalimanına gelmeden önce banka şubelerinden yapmanızı öneriyoruz. Ödemenizi banka şubelerinden yapmayı tercih ediyorsanız yurt dışı çıkış harcının dekontunu yanınıza almayı ihmal etmeyiniz. Yurt içi ve yurt dışı uçuşlar arasındaki üçüncü temel fark ise havalimanına daha önce gitme zorunluluğudur. Yurt dışı uçuşlarda, yurt içi uçuşların aksine en az iki saat öncesinde havaalanında olmalısınız. Yurt dışı uçuşlarda check-in kontuarı erken kapanabilir ve bu sebeple biletiniz yanabilir.

Pasaport, uçak bileti ve yurt dışı çıkış harcı dekontunu aldıktan sonra havalimanı dış hatlar terminalinde bilet check-in sırasına girebilir, bagajınızı verdikten sonra uçak saatini beklerken freeshopta vaktinizi değerlendirebilir, bir çok ünlü markanın ürünlerini düşük miktarda vergi ödendiği için daha ucuza satın alabilirsiniz.

Online Uçak Bileti

Online uçak bileti, bir diğer adı ile e-bilet veya elektronik bilet, web sitesi ya da mobil uygulama üzerinden satın alınabilen bir bilet türüdür. Biletinizi online almanız durumunda basılı bilet almanız gerekmez. Online aldığınız uçak bileti kağıda basılı olan biletten farksızdır. Uçak biletinizi online satın almanız durumunda bir tür satın alma sözleşmesi imzalamış sayılırsınız. Bilet bilgileriniz online ortamda PNR kodu denilen bir dizi harf ve rakamlardan oluşan şifrelerle uçuş firmalarının veri tabanında saklanır. Online bilet almak sandığınızdan daha kolaydır. HepsiBurada Seyahat üzerinden yolculuğunuza dair detayları girdikten sonra ( İstanbul-Almanya uçak bileti ya da Almanya uçak bileti vb. gibi) tüm firmaların uçuşlarını karşılaştırabilir, sizin için uygun olan uçuşu seçerek online ödeme seçenekleri ile kolayca biletinizi satın alabilirsiniz. Böylelikle uçak biletini satın almak için acenteye giderek vakit kaybı yaşamazsınız. Online uçak bileti satın alırken yolculuğunuz ile ilgili bilgilerin yanı sıra kişisel bilgileriniz de istenmektedir. Bu konuda ekstra dikkatli olmanız gerekir çünkü bilgilerin yanlış veya hatalı olması durumunda uçuşunuzu gerçekleştiremezsiniz.

Online Check-in

Uçakta yer belirlemek ve uçağa bineceğini beyan etmenin online yapılması işlemine online check-in denir. Bu işlemle koltuğunuzu seçebilir veya havayolu firmasının size sunmuş olduğu ek hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Online check-in yaptığınızda havayolu firmasının size özel açmış olduğu kontuardan bagajınızı havayolu firması yetkililerine teslim edebilirsiniz veya sadece kabin bagajınız var ise kontuara gitmenize gerek bile yoktur. Check-in süresi yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda farklıdır. Uçuştan kaç saat önce check-in yaptırmanız gerektiğini uçak biletinizi satın aldığınız havayolu firmasının internet sitesinden kontrol edebilirsiniz. Online check-in yapmak için öncesinde satın aldığınız uçak biletinin bilgilerinin olduğu PNR kodu ve kimlik gereklidir. PNR kodu uçak biletini satın aldıktan sonra size gönderilen SMS veya e-mail içerisinde bulunmaktadır. Online check-in işleminden sonra eğer bagajınız yok ise yapmanız gereken tek şey uçak saatini beklemektir.

Açık Bilet

Firmadan firmaya değişiklik göstermekle birlikte genelde 1 yıl içerisinde kullanılmak şartı ile istediğiniz zaman kullanabileceğiniz seyahat belgesine açık bilet denir. Uçak bileti satın alırken açık bilet kullanarak yolculuğunuzu daha uygun fiyata gerçekleştirebilirsiniz. Bilet iptal durumlarında havayolu firmaları biletlerde belirli bir oranda kesinti yapar. Bu oran havayolu firmasına, uçuş tarihine ve  uçuşun yurt içi yada yurt dışı olmasına göre değişkenlik gösterir. Açık bilet kullanarak kendinizi bu tür maddi zararlardan korunabilirsiniz. Daha sonrasında PNR kodu ve kimlik ile birlikte açık biletinizi 1 yıl içerisinde istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. 

 

Bu Haberi Paylaşın
Başa dön tuşu