Usta fotoğraf sanatçısı Coşkun Aral: Tarihe iz bırakmak önemli

Haberler

Basın fotoğrafçılığı mesleğine 1974 yılında gazetelerde başlayan ve çeşitli gazetelerde kariyerine devam eden Coşkun Aral 1977 yılı, kanlı 1 Mayıs olaylarında Savaş Ay ile beraber çektiği fotoğraflarla ilk kez Sipa Press Ajansı yoluyla adını dünya basınında duyurdu.

Gazetecilik ve basın fotoğrafçılığı mesleğini yıllarca sürdüren tecrübeli isim, savaş muhabirliği ile dünyada birçok olaya tanıklık etti. Çektiği belgeseller ile Türkiye’deki birçok güzelliği insanlara tanıttı.

Fotoğrafçı, belgesel yönetmeni ve gazeteci olan Aral, fotoğrafçılığa nasıl başladığını ve yıllar içinde edindiği tecrübeleri İLKHA’ya anlattı.

Ağrı 2’nci Foto Safari yarışmasında jüri üyeliği yapan Coşkun Aral, Ağrı’nın fotoğrafçılar için önemli bir kent olduğunu kaydetti.

Röportaja kendini tanıtarak başlayan Aral, yıllarca savaş muhabirliği yaptığını bu kapsamda dünyanın birçok yerini gezdiğini söyledi.

Coşkun Aral

Aral, “1956 Siirt doğumluyum. 1974 yılında gazeteciliğe başladım gazetecilikte birbirinden farklı alanlarda foto muhabirliği olarak, ardından araştırmacı gazeteci olarak ve en sonunda belgeselci olarak sürdürüyorum. Dünyanın farklı ülkelerinde yıllarca çalıştım. Türkiye’nin değişik gazetelerinde çalıştıktan sonra Sipa Press Ajansı vasıtasıyla bütün dünya dergilerini yıllarca dünyanın en yoğun savaşlarının yaşandığı coğrafyalarda savaş muhabirliği olarak seslendim. Belgeseller çektim, kendi ülkemi ve dünyanın bütün ülkelerindeki izleri sürdüm.” ifadelerini kaydetti.

“Ağrı bir dünya kenti olabilir”

Ağrı ilinin Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olabileceğini ve bunun için çalışmalar yapılması gerektiğini kaydeden Aral, “Şu an bulunduğumuz yer Ağrı’nın çok önemli bir doğa zenginliği olan Balık Göl’ündeyiz. Balık Göl 2 bin – 2 bin 200 rakımı ile deniz seviyesinden yüksek olan bir göl. Çok özgün balıkları olan bir göl. Umarım burası dünya turizmine kazandırılır. Çünkü Ağrı bir dünya kenti, yani içinde barındırdığı değerlerle bir Nuh (Aleyhisselam) Gemisi efsanesine yol açan bir Ağrı Dağı’nın varlılığı. Bir Ağrı Dağı’nın var olması, bir Hazreti Nuh’un Gemisi’nin izi olarak belirtilen bir izin olması. Bunu çok değerli ustam rahmetli Ara Güler’in katkıları ile dünya basını tanımıştı. Ve bir meteor çukuru. Bütün bunların dışında dünyanın en önemli coğrafyasında bu kadar güzel bir göl havzası, bütün bunlar insanlara kazandırılacak değerlerimiz. Ağrı gerçekten Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olabilir.” şeklinde konuştu.

Kaynak haberfaktor.com

Bu Haberi Paylaşın