Sektörün Çatı Kuruluşu PLASFED’den TÜSİAD’a Ziyaret

24 Mayıs 2022 Salı günü, PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu Başkanı Ömer Karadeniz, yönetim kurulundan oluşan bir heyetle TÜSİAD Başkanı Orhan Turan’a nezaket ziyaretinde bulundu. TÜSİAD yeni yönetimini tebrik ve nezaket amaçlı yapılan ziyarette Sayın Karadeniz, “Sektörün çatı kuruluşu PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu olarak Türkiye’nin önde gelen STK’larından biri olan TÜSİAD ile iş birliğimiz Türk sanayisinin gelişmesi ve uluslararası anlamda daha iyi yerlere gelmesi için devam edecektir” dedi.

 

Sanayi için yapacağımız çalışmalarda TÜSİAD’ın katkıları çok önemli

Hammadde fiyat artışları, dışa bağımlılık, yatırımlar ve tedarik zincirinde yaşanan zorlukların ele alındığı görüşmede ülkemiz sanayisinin içinde bulunduğu durumu değerlendiren PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu Başkanı Ömer Karadeniz, “Sayın Orhan Turan’a TÜSİAD’daki başkanlığında ilk ziyaretimizi yapmaktan heyecanlı ve mutluyuz. Misafirperverliği için Sevgili Başkana çok teşekkür ediyorum. Umarım bu birliktelik ve ziyaretlerimiz ülkemiz sanayisi adına hep devam edecektir. Sektörün çatı kuruluşu PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu olarak gelecek dönemlerde de birçok STK ile olduğu gibi kendileriyle de çalışmalarımız olacak. Bu çalışmalarımızda, Sayın Orhan Turan’ın başkanlığında TÜSİAD’ın destekleri de çok önemli” dedi. 

 

TÜSİAD’ın ülkemiz sanayisi için yapmış olduğu çalışma ve katkılar devam edecek

Sözlerine ziyaretleri için PLASFED Başkanı Ömer Karadeniz’e teşekkür ederek başlayan TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, “Türk sanayisinde katkısı önemli noktalara gelmiş olan, plastik sektörünün temsilcisi, PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu’nun Başkanı ve heyetinin kurumumuza yapmış olduğu bu nezaket ziyareti için teşekkür ederim. Bugüne kadar birçok STK’da görev aldım. 30 yıla yakın hala da sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev yapıyorum. 18 yıldır üyesi olduğum, birçok kurulunda görev aldığım TÜSİAD’da yaklaşık 50 gündür başkanlık görevini yürütüyorum. Bizler, TÜSİAD olarak, ülke ekonomimizin büyümesine, iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesine azami katkıda bulunarak sürekliliğinin sağlanmasında çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Ayrıca üyelerimizle birlik olmanın verdiği güçle faaliyetlerini değişen ihtiyaçlara uygun olarak yürüterek, ülkemizi yerli ve yabancı yatırımcıların gözünde bir cazibe merkezi haline getirmek için çalışıyoruz. Kurumumuzun ülkemiz sanayisi için yapmış olduğu çalışma ve katkıları bu şekilde devam ettirmek en büyük çabamız” dedi. 

 

Üretim ve sanayi bir ülkeyi ayağa kaldıracak olan itici güçlerdir

Söz konusu ziyarette sanayicinin yaşadığı zorluklara değinen PLASFED Plastik Sanayicileri Federasyonu Başkanı Ömer Karadeniz, “Bir ülkeyi ayağa kaldıracak olan itici güç üretim ve sanayidir. Bu sebeple üretimin yeterli derecede teşvik edilmesi gerek. Dünyaya baktığımız zaman gelişmiş ülkelerde yatırım ve üretimin olduğunu görüyoruz. Bir ülkede yatırım ve üretim yoksa o ülkenin gelişmesi asla ve asla söz konusu olamaz. Burada asıl kilit nokta hammadde konusu. Ülkemizdeki hammadde eksikliğinin kapatılması için gerekli yatırımların olmamasının üretimi engellediği maalesef ortada. Yatırım yapmak isteyen sanayici yüksek fiyatlarla karşılaştığı için yatırım yapmıyor ya da yapamıyor. Bu durum da ülkemizdeki üretimi etkilediği gibi istihdamı da sekteye uğratıyor” dedi. 

 

Türkiye üretim üssü bir ülkedir

Türkiye’nin üretip daha da büyüyecek kadar çok güçlü bir ülke olduğunun altını çizen TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, “Türkiye üretim üssü bir ülke olacak deniliyor. Bu söze katılmıyorum, ülkemiz zaten altyapısıyla, coğrafyasıyla, gücüyle üretim üssü bir ülkedir. Burada önemli olan ekonomik zorlukların aşılması. Bunu da üretme kapasitemizi genişletip sürdürülebilir kalkınmayı sağladığımızda başaracağımıza inanıyorum. Tüm bunları başardığımızda ihracatımız hız kazanmaya başlayacak, yatırımlar artacaktır.  Bu durum sürdürülebilir hale geldiğinde ülkemiz değişen dünya düzenine çok daha hızlı bir şekilde adapte olacak. Bir diğer önemli nokta ise ülkemizin geleceğine dair fikir ve görüşlerimizi paylaşabileceğimiz sürdürülebilir bir platform oluşturarak gençlerimizin gelecek için hayallerini bu ülkede kurmalarını sağlamak. Bugün maalesef birçok gencimiz başka ülkede çalışmak, yaşamak istiyor. Bizler geleceğimizi, gençlerimizi bu düşüncelerden uzaklaştırmalıyız. Çünkü bizlerden bayrağı devralacak olan, üretecek olan gençlerimizdir” dedi. 

 

Ülke sanayinin gelişmesi için atılacak her adımda PLASFED olarak desteğe hazırız

PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu Başkanı Ömer Karadeniz ve heyetini misafir etmekten memnuniyet duyduklarını belirten TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, “TÜSİAD olarak, ülkemiz sanayisine yapmış olduğumuz çalışmaları ve katkıları devam ettireceğiz. Hedeflerimiz ve çalışmalarımız bu yönde. Pandemi sürecinde plastik sektörünün sanayiye yapmış olduğu katkılar çok önemli. Bu çalışmalarımızda PLASFED ile de fikir alışverişlerimiz olacak” dedi. Toplantı sonunda Sayın Turan’a teşekkür eden PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu Başkanı Ömer Karadeniz, “Çatı kuruluş PLASFED olarak sadece İstanbul’da değil, ülkemizin her şehrinde sanayimizin gelişmesi için çaba sarf eden, çalışan kurum ve kuruluşların yanındayız. Onlardan bir tanesi de TÜSİAD. Hedef ve çalışmalarınız doğrultusunda ülke sanayinin gelişmesi için atacağınız her adımda PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu olarak desteğe hazırız” dedi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Haberi Paylaşın
Başa dön tuşu