Pakistan Başbakanı Han’dan Taliban’a “Kapsayıcı siyasi yapı” çağrısı

Dünya

Pakistan Başbakanı İman Han, Afganistan’da kontrolü ele geçirdikten sonra “Geçici hükümet” kuran Taliban’a kapsayıcı siyasi yapı için verilen sözleri yerine getirme çağrısında bulundu.

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de Şangay İşbirliği Örgütünün (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi’nde konuşan Han, Taliban’ın ülkedeki kontrolü ele alması ve yabancı güçlerin ülkeden çekilmesiyle Afganistan’da yeni gerçekliğin oluştuğunu söyledi.

Taliban’ın, kan dökülmeden, iç savaş çıkmadan ve büyük çaplı mülteci akını olmadan Afganistan’ı kontrolüne aldığının altını çizen Han, Afganistan’da acil öncelikler arasında ekonomik çöküşü ve insani krizi engellemenin yer aldığını ifade etti.

Taliban’a tüm etnik grupların temsil edildiği kapsayıcı siyasi yapı için verilen sözleri yerine getirmesi çağrısında bulunan Han, bunun Afganistan’da istikrar için önemli olduğunun altını çizdi.

Afganistan’da 40 yıllık çatışmayı sona erdirmek için nadir fırsat bulunduğuna işaret eden Han, ŞİÖ üyelerinden ve uluslararası topluluktan Afgan halkının yanında durmasını talep etti.

Han, Afganistan’daki durumu bozmaya çalışanların girişimlerine dikkati çekerek bu kritik süreçte olumsuz mesajlar yaymanın mantıksızca olduğunu ve bunun barış olasılığının altını oyacağını söyledi. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın