Nüfus müdürlüklerinde yoğunluğu azaltacak olan proje hayata geçirildi

Türkiye

İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Konsept Nüfus Müdürlüğü” projesi ile nüfus müdürlüklerinin fiziki ve teknik kapasitesinin arttırılmasına yönelik çalışmaların yapıldığını belirtti.

Proje kapsamında nüfus müdürlükleri yeniden tasarlanırken sağlanan teknoloji desteği ile birlikte hizmet sürelerinin kısalması ve yoğunluğun azaltılması hedefleniyor.

Günde ortalama 250 bin insana hizmet sunan nüfus müdürlüklerinin standartları yükseltilerek çağın gereklerine uygun yeni konseptine kavuşturulması planlanıyor.

İçişleri Bakanlığının resmî web sitesinde yapılan yazılı açıklamada, “Konsept Nüfus Müdürlüğü Projesi” ile hizmet birimlerinin standartlaşması, yüksek teknolojik altyapıyla hizmet verilmesi ve özgün bir kurumsal kimlik kazanılmasının sağlandığı belirtildi.

Çalışma alanının içerisinde konumlandırılan danışma alanı sayesinde vatandaşların kapı kapı dolaşmadan doğru ve yönlendirici bilgiye ulaşabilmeleri sağlanırken işlem sürelerinin de kısaldığı kaydedildi.

44 milyon vatandaşa Konsept Nüfus Müdürlüklerinde hizmet ediliyor

Yazılı açıklamada, nüfus müdürlüklerinin iş yoğunluğunu azaltmak ve hizmet kalitesini iyileştirmek amacıyla uygulamaya konan yeni nüfus müdürlükleri konseptinin sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekildi.

Proje kapsamında bugüne kadar 478 hizmet biriminin yeni konsepte göre düzenlendiği belirtildi.

Konsept Nüfus Müdürlüğü çalışması tamamlanan 478 hizmet birimi ile 44 milyon 115 bin 369 kişinin (Türkiye nüfusunun yüzde 53,05’i) Konsept Nüfus Müdürlüklerinden hizmet alabileceği kaydedilen açıklamada, 232 hizmet biriminde ise konsept çalışmalarının devam ettiği bildirildi. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın