Mardin’de art arda 3’üncü 15 günlük yasaklama kararı

Türkiye

​Mardin Valiliğince 5 Ağustos tarihinden itibaren ilan edilen gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları gibi etkinliklerin yasaklanması kararı 3’üncü defa 15 gün daha uzatıldı.

Valilik tarafından alınan kararla başlayıp bugün sona erecek olan gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları gibi etkinlik yasaklarının süresi bir kez daha 15 gün boyunca uzatıldı.

18 Eylül’e kadar uzatılan yasaklama kararını duyuran Mardin Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere; Mardin DEP Milletvekili Mehmet SİNCAR’ın 04 Eylül 1993 tarihinde Batman’da Hizbullah mensuplarınca öldürülmesi olayı, Gezi Olayları sırasında Hatay’da Ahmet Atakan isimli vatandaşın 09 Eylül 2013’de ölümü olayı, 10 Eylül 1920’de TKP’nin kuruluşu, 10 Eylül 1994’de MLKP terör örgütünün kuruluşu ve 11 Eylül 2012 tarihinde DHKP/C terör örgütü tarafından İstanbul Sultangazi Polis Merkezi Amirliğine düzenlenen canlı bomba eyleminin yıldönümü olması nedeniyle müzahir şahıslar ve sol marjinal gruplar tarafından çeşitli propaganda faaliyetlerinin planlanabileceği, kanuna aykırı kitlesel gösteriler, basın açıklaması, gösteri yürüyüşü vb. etkinlikler düzenlenerek provokasyona açık ortam oluşturulabileceği ve yapılan operasyonlar sonucunda PKK/KCK terör örgütü ile diğer terör örgütlerinin hareket kabiliyetinin ve eylem yapma özelliklerinin daralması üzerine terör örgütüne müzahir şahıslar tarafından -sözde- ses getirici korsan gösteriler yapılabileceği, yasal olarak başlayacak toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması vb. etkinliklerin provakatif gruplarca amacından saptırılarak, kamuoyuna karşı güç gösterisi, sempatizanlarına karşı ise gövde gösterisi şeklinde yansıtılarak terör örgütü propagandasına dönüşebileceği, halkı kışkırtmak ve toplumsal çatışma meydana getirmek amacıyla güvenlik güçleri ile vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmeyi amaçlayan yasadışı eylemlere tevessül edilebileceği, böylece uluslararası kamuoyunda ülkemizin itibarının zedelenmek istenebileceği değerlendirilmektedir.”

Açıklamanın devamında “İlimiz genelinde düzenlenecek eylem ve etkinlikler nedeniyle Koronavirüs salgınının başka kişilere de bulaşma riski taşıdığı değerlendirildiğinden, mevcut kamu düzeninin korunması, kamu sağlığının tehlikeye atılmaması ve salgının yayılmasının önlenmesi hedeflenmektedir. Genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla; Mardin ili coğrafi sınırları içerisinde 4 eylül Cumartesi günü saat 00.01’den itibaren 18 eylül Cumartesi günü saat 24.00’a kadar 15 gün süre ile;2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun 17. maddesine istinaden yasaklanmıştır.” denildi.

Yapılan açıklamada son olarak Mardin’de düzenlenecek olan, ticari reklamlar hariç olmak üzere, basın açıklaması, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş, poster asmak ve açmak, meşale yakma ve taşıma, anket yapılmasının, açlık grevi, oturma eylemi, stant, imza kampanyası, çadır kurma, protesto eylemi vb. eylem/etkinliklerin belirtilen tarihler arasında mülki idare amirinin iznine bağlandığı da belirtildi. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın