Led Aydınlatmanın Faydaları Nelerdir?

 Edison ampulü bulduktan sonra ışık, aydınlatma şekilleri ve sistemleri son hızda gelişerek ve değişerek hayatımıza renk katmaya devam ediyor. Işığın gelişiminin son harikası Led aydınlatmalardır. LED aydınlatmalar, ofis aydınlatması, mağaza aydınlatma, sokak aydınlatmaları, trafik ve ulaşım sektöründe, mimari eserlerde, askeri amaçlı, evlerde, gece lambalarında, elektronik aletlerde, otomotiv sektöründe, güvenlik sinyallerinde, her türlü elektronik cihazlarda ve taşıtlarda kullanılıyor. Bu aydınlatmalar kullanıldığı yerlerde büyülü ortamlar oluşturuyor.

1.Dayanıklıdırlar

LED aydınlatmalar akkor ampullere göre daha farklı çalışır. Akkor ampullerde kullanım ömrü 1.500 saate karşılık gelirken LED’lerde bu süre 60.000 saate kadar çıkar. Dolayısıyla iyi bir LED ampulü yaklaşık olarak 7 yıldan fazla kullanabilirsiniz. Ayrıca LED ampuller floresan ampullere göre 10 kat daha uzun ömürlüdür. Dolayısıyla da bakım maliyeti gerektirmezler.

2.Verimlidirler

LED’ler diğer ampullere göre daha az elektrik harcar çünkü daha ucuz enerji kullanırlar. LED’ler akkor ampullere göre yaklaşık %90’ a kadar daha az güç kullanırlar, enerjiyi tutarlar.

3.Soğuktan etkilenmezler

LED’LER çok düşük sıcaklıklarda dahi çok iyi çalışırlar, parlaklıkları ve çalışma süreleri değişmez.

4.Sağlamdırlar

5.Çevre dostudur

LED’lerin içinde cıva ve kurşun yoktur, toksik olmayan malzemelerden yapılmıştır. Bu sebeple de dönüştürülebilirlerdir ve doğaya zarar vermezler, yangın riskini düşürürler.

6.Güvenlidirler

LED’ler çok bir sıcaklık oluşturmazlar, dokunulduğu zaman sıcaklıkla ilgili herhangi bir kazaya sebebiyet vermezler. Diğer ampuller ya da aydınlatmalar ısıyı dışarıya verdiğinden dokunulduğunda yaralanmalara sebep olabilirler.

7.Renklidirler

LED’ler diğer aydınlatmaların aksine kırmızı, yeşil, beyaz, mavi, kehribar gibi çeşitli renklerde olabilirler. Çoklu renk üretmek istenildiğinde ise LED’ler karıştırılır.

8.Ultraviyole ışın yaymazlar

Ultraviyole ışınlarının zararları çokça tartışılır. LED’ ler bu ışınları yaymazlar.

9.Ses yapmazlar.

Eski ampullerde ya da aydınlatmalarda çatırdı ya da uğultu benzeri sesler olurken LED aydınlatmalar sessiz çalışırlar.

10. Kaliteli ışık yayarlar.

LED’ler göz yormadan, gözleri rahatsız etmeden kaliteli ışık yayarlar.

11.Boyutları küçük ve kullanışlıdır.

12.Kullanımı ve bakımı rahattır ve temizdir.

13.Bazı bakterileri temizleyen kimyasalları aktive etmek için LED’ler kullanılır.

14.Farklı tasarımları vardır bu sebeple güzel ve farklı görünürler.

Bu Haberi Paylaşın
Başa dön tuşu