“Konut Finansman Destek Paketlerine Yoğun İlgi”

Emlakjet verilerine göre, Türkiye’nin yüzde 70’i konut finansman destek paketlerinden yararlanmayı düşünüyor:

 

Çevrimiçi gayrimenkul platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda 9 Mayıs tarihinde açıklanan konut finansman destek paketlerine yönelik ilgiyi özel araştırma dosyasında inceledi. Ankete katılanların yüzde 69’u açıklanan konut finansman destek paketlerinden yararlanmayı düşündüğünü belirtirken, bu grubun yüzde 74’ünün gözdesi “İlk Evim Konut Finansman Paketi” oldu. Bununla birlikte konut finansman destek paketlerine uygun ilanlara bakıldığında, İlk Evim Paketi’ne uygun ilanların oranı yüzde 22’de, genişletilmiş pakete uygun ilanların oranı yüzde 64 oldu.  

 

TÜİK verilerine göre, artan konut fiyatlarına rağmen konut piyasalarında canlılık gözlemlenirken, Türkiye genelinde nisan ayında toplam 133.058 adet konut satışı gerçekleşti. Böylece bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39 oranında artış kaydedildi. 

 

Emlakjet verilerine bakıldığında ise nisan ayında Türkiye’de satılık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 9, kiralık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 23 artış gösterdi. Satılık konut fiyatlarında en çok yıllık artış gösteren şehir İstanbul olurken, yıllık kiralık konut fiyat artışında Antalya birinci oldu. 

 

Ayda 70 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 17 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün öncü platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı 2022 yılı nisan ayı emlak verilerini yayınladı. 

 

TÜİK verilerine göre 2022 yılı nisan ayında Türkiye genelinde konut satışları 133 bin 58 adet olurken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 39 artış gösterdi. Bununla birlikte ilk el satış oranı yüzde 27 olurken, ipotekli satış oranı ise yüzde 24 oldu. 

 

Yıllık satılık konut fiyatlarındaki artışta İstanbul, kiralıkta ise Antalya en önde

Emlakjet verilerine göre nisan ayında Türkiye’de satılık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 9 artarken yıllık artış ise yüzde 148 oldu. Kiralık konut fiyatlarındaki artış ise nisan ayında yüzde 23 olurken, yıllık artış ise yüzde 153 olarak tespit edildi. 

 

Yıllık satılık konut fiyat artışında İstanbul ilk sırayı alırken, kiralık konut fiyatlarında ise Antalya tüm şehirlerin açık ara üzerinde yer aldı. Antalya’nın ardından İstanbul ve Ankara’da yıllık kiralık fiyatlarındaki artış ise yüzde 180 oldu. 

 

Aylık satılık konut fiyat artışında ise Bursa yüzde 12 artış ile nisan ayının lideri olurken; aylık kiralık artışında da Antalya lider oldu. 

 

Merkeze uzak çeper ilçelere talep artışı devam etti

Fiyat artışları ile merkeze uzak çeper ilçelere talep artışı devam etti. En çok konut aranan ilçeler sırayla Beylikdüzü (İstanbul), Keçiören (Ankara), Esenyurt (İstanbul), Şahinbey (Gaziantep), Mamak (Ankara), Selçuklu (Konya), Sincan (Ankara), Çankaya (Ankara), Osmangazi (Bursa), Sancaktepe (İstanbul) oldu. 

 

“Konut Finansman Destek Paketleri’ne yoğun ilgi” 

Emlakjet’in gerçekleştirdiği özel araştırma dosyasında ise kullanıcıların 9 Mayıs 2022 tarihinde açıklanan konut finansman paketlerine yönelik ilgisi araştırıldı. Araştırma sonuçlarına göre, Emlakjet kullanıcılarının yüzde 69’u açıklanan konut finansman paketlerinden yararlanmayı planladıklarını belirterek, konut finansman paketlerine yoğun ilgisini ortaya koydu. Paketten yararlanmayı planlayanların yüzde 75’i ilk Evim Konut Finansman Paketi’nden yararlanmayı istediklerini belirtirken, yüzde 25’i ise Genişletilmiş Konut Finansman Paketi’nden faydalanmak istediğini söyledi. 

 

Bununla birlikte konut finansman paketlerine uygun ilan oranlarına bakıldığında ise, satılık dairelerin yüzde 22’si İlk Evim paketine uygun ilanlardan oluşurken, genişletilmiş pakete uygun ilanların oranı ise yüzde 64 oldu. 

 

Tolga İdikat: “İnşaat sektörüne yönelik sunulan üçüncü paket gayrimenkul sektörü için önemli”

Araştırma verilerini değerlendiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, “9 Mayıs’ta 3 bacağı olan konut finansman destek paketlerinin açıklanmasının ardından emlakjet site trafiğinde bir günde yüzde 23 gibi önemli oranda artış gördük. Kararın açıklanması ardından fiyatları da yakından takip ediyoruz. Artan talebi takiben ortalama satılık konut fiyatlarında da yukarı yönlü hareket gördük. Emlakjet’te gerçekleştirdiğimiz ankette ise son dönemde satılık konut arayan kullanıcıların yüzde 69’u açıklanan destek paketleriyle ilgilendiğini tespit ettik. İlgili olan kullanıcıların dörtte üçü İlk Evim Konut Finansman paketiyle ilgileniyor. Sitemizde bu paketlere uygun ilan oranlarını incelediğimizde ise krediye uygun, birinci el (sıfır) ve 2 milyon TL altında listelenen satılık konut oranı yüzde 22 oranında. Genişletilmiş Finansman paketine uygun ilan oranı ise yüzde 64 ile İlk Evim paketine uygun ilanlara göre çok daha yüksek. İlk Evim paketinden yararlanacak kullanıcıların seçenekleri bu noktada daha sınırlı kalırken, inşaat sektörüne yönelik sunulan üçüncü paket ise direkt olarak arzın eksikliği problemine çözüm sunduğu için gayrimenkul sektörü açısından önem taşıyor. Üç bacaklı destek paketinin 2 milyon TL altı konut stokunun, daha yüksek olduğu küçük iller öncelikli olmak üzere, konut satışlarına canlılık getireceğini ve önümüzdeki dönemde konut fiyatlarının yukarı yönlü hareket etmeye devam edeceğini öngörüyorum.” dedi.

 

Büyükduman: “Konut satışlarında ılımlı artış bekliyorum”

Konut finansman paketlerinin içinde bulunulan enflasyonist ortamda oldukça cazip bir faiz oranı içerdiğini belirten İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Dr. Ahmet Büyükduman ise, “Emlakjet’in araştırma sonuçlarına göre ilk kez konut sahibi olacakların bu pakete ilgi duyması son derece anlaşılabilir. Ancak yine de bir takım erişim kısıtları var. Örneğin 1 milyon TL kredinin aylık taksiti 14 bin TL civarında. Sanıyorum ilgi duymayan yaklaşık yüzde 30’luk kesim konut satın almak için peşinatı bulunmayanlar ile aylık taksit ödemesine gelirleri yeterli olmayanlardan oluşuyordur. Benim kanaatim kredili konut satışlarının artacağı, buna mukabil diğer konut satışlarının azalacağı, ancak toplamda konut satışlarının geçmiş aylara kıyasla daha yüksek gerçekleşeceği yönünde. Paketler içerisinde sadece ilk kez konut alacaklara yönelik bir paketin bulunmasından dolayı geçmiş dönemlerdeki kampanyalara kıyasla konut satışlarında daha ılımlı artışlar bekliyorum.” dedi. 

 

Emlakjet Prestige üyesi Royalest Emlak Krallığı Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Yakar, konut finansman destek paketleri hakkında “Geçtiğimiz günlerde açıklanan destek paketleri ardından piyasada 10 ile 30 arasında bir talep artışı söz konusu oldu. Henüz destek kullanımlarının kullanıcılar tarafından araştırılma aşamasında olduğunu tahmin ediyoruz. Bu paketlerin kullanılması için belirli şartlar var ve kullanıcılar detaylı bilgi almak isteğinde olabiliyor. Dolayısıyla paketlerin işlem sayısına etkisini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Konut fiyatlarındaysa paket açıklandıktan sonra yukarı yönlü hareket gözlemledik.” yorumunda bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Haberi Paylaşın
Başa dön tuşu