Kabil Havalimanı’nda uçağa tutunarak ülkeden kaçmak isteyen Afganlar yere çakıldı

Dünya

Taliban kontrolüne giren Afganistan’ı terk etmek isteyen bazı Afganların, tutundukları tahliye uçağından düşme anları dehşete düşürdü.

Taliban, dün Kabil’e girerek Afganistan’ın tamamında kontrolü sağladı. Taliban yetkilileri yaptıkları açıklamada barışçıl bir iktidar devri istediklerini ve hiç kimseden intikam almayacaklarını ifade ettiler.

Taliban’ın bu açıklamalarına rağmen ülkeyi terk etmek isteyen Afganlar, Kabil Havalimanı’na akın ettiler.

Havalimanında çekilen ve sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntülerde panik anları ve ülkeyi terk etmek isteyen Afganların çaresizlikleri dehşete düşürdü.

Paylaşılan görüntülerin birinde uçağa binmek isteyenler büyük bir izdiham oluşturuyor.

Yüzlerce kişi, yer kalmadığı için havalanmak için hareket eden uçağa tutunmaya ve kanatlarına çıkmaya çalışıyor ve bazıları bunu başarıyor.

Uçağın kanadında bulunanların daha sonra uçaktan inip inmedikleri, o şekilde kaçmayı başarıp başaramadıkları veya uçaktan düşüp düşmedikleri henüz bilinmiyor.

Tutundukları uçaktan yere düştüler

Bir başka görüntü ise izleyenleri dehşete düşürdü. Bu görüntü de havalandıktan kısa bir süre sonra uçağın iniş takımına tutunan 2 kişinin onlarca metre yükseklikten düştüğü görülüyor.

Havalimanı yakınında yaşayanlar, söz konusu insanların evlerin çatılarına düştüğünü ve büyük bir gürültü duyduklarını ifade etti.

Öte yandan Kabil Havalimanında 5 kişinin öldüğü belirtildi. Ölenlerin izdiham veya ABD askerlerinin açtığı ateş sonucu öldüğü tahmin ediliyor. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın