İtalya’da Tıp Okumak İsteyenlere Öneriler

Basın Bülteni

Türkiye ve başka ülkelerden her yıl okumak için İtalya’ya pek çok öğrenci gelir. Özellikle tıp eğitimi almak için İtalya’yı tercih eden pek çok öğrenci bulunur. Bunun sebebi ise İtalya’daki eğitim kalitesinin yüksek olması ve bunun yanında pek çok fırsatı da beraberinde sunmasıdır. Pava Education danışmanlık firmasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

İtalya’da Tıp Eğitimi Avantajları

Avrupa’da tıp eğitimi almak pek çok öğrencinin istediği konulardan biridir. Türkiye’de tıp fakülteleri çok yüksek puanlarla öğrenci alır. Bu nedenle ülkemizde bu alanda yüksek bir rekabet vardır. Bunun yanında öğrenciler Avrupa’da herhangi bir ülkede çalışmak istediklerinde çeşitli prosedürler ile karşılaşır. İtalya’da tıp eğitimi gören öğrencilere mavi diploma verilir. Bu sayede diplomaları tüm Avrupa’da geçerli olur. Bu sayede öğrenciler İtalya’da ya da çeşitli Avrupa ülkelerinde çalışabilir.

İtalya’da son derece uygun fiyatlara tıp eğitimi almak mümkündür. İtalya’da da tıp eğitimi 6 yıl sürer. Öğrenciler herhangi bir hazırlık programına dahil olmadan hemen derslere başladığı için yıl kaybı da yaşanmaz. İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin liseyi tamamlaması ve üniversite sınavının iki oturumunda da barajı geçmesi gereklidir. Sonrasında IMAT sınavında başarı gösteren öğrenciler İtalya’da tıp okuyabilir.

İtalya’da Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da tıp bölümünden mezun olan öğrencilere mavi diploma verilir. Bu sayede mezun olduktan sonra öğrencilerin İtalya’da ya da diğer Avrupa ülkelerinde doktor olarak çalışmasında herhangi bir engel yoktur. Bu ülkede tıp eğitimi veren üniversiteler son derece köklü üniversitelerdir. Öğretim dili İngilizce olduğu için öğrenciler hem İngilizcelerini hem de İtalyancalarını geliştirme fırsatı yakalarlar.

İtalya’da tıp okumak isteyen öğrenciler IMAT isimli bir sınava girer. Bu sınavda belli bir başarı gösteren öğrenciler İtalya’da çeşitli üniversitelerde tıp okuyabilir. Bu şekilde öğrenci kalitesi belli bir seviyede tutulmuş olur. Bu da eğitim kalitesini artıran bir durumdur. Öğrencilerin tercihlerine göre tıp eğitimleri İtalyanca ya da İngilizce olarak verilir.

İtalya Tıp Diplomasının Türkiye Denkliği Var Mıdır?

İtalya’da tıp okumak isteyen öğrencilerin en merak ettiği konulardan biri diplomanın Türkiye’de denkliğinin olup olmamasıdır. YÖK, İtalya’dan alınan tıp diplomasını tanır. Bu nedenle İtalya’da okuyan öğrenciler Türkiye’de de rahatlıkla doktorluk yapabilir.

İtalya’da okumayı düşünen öğrenciler için çeşitli burs seçenekleri de vardır. Pava Education bu konuda öğrencilere bilgiler verir. Yabancı bir ülkede tıp okumak Avrupa Sağlık Sisteminin de yakından tanınmasına olanak sağlar. Bunun yanında öğrenciler farklı bir ülkede yaşamayı da deneyimlemiş olurlar. Bu açıdan yurtdışında eğitim görmek son derece avantajlıdır.

İtalya’da Tıp Okumak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İtalya’da tıp okumak isteyen öğrencilerin öncelikle 12 yıllık eğitim süresini tamamlaması gerekir. Bunun yanında başvuru yapacakları sene içerisinde YKS sınavına girmiş olmaları da ve barajı geçmeleri gerekir. Bu şartı sağlayan öğrenciler IMAT sınavına girmeye hak kazanır. Bu sınavı kazanan öğrenciler İtalya’da tıp okuma şansı elde eder.

Bunun yanında üniversiteler öğrencilerden genellikle IELTS ya da TOEFL gibi dil sertifikası da istemez. Ancak eğer süreçte istenirse öğrencilerin bu belgelere sahip olması da önemli bir konudur. Konu ile ilgili Pava Education firmasından bilgi alabilirsiniz. Bunun yanında tıp eğitimi veren özel üniversitelerin istediği birtakım farklı belgeler de vardır. Özel üniversitelerde okuyacak öğrencilerin bunları da hazırlaması gerekir. IMAT sınavına girecek olan öğrenciler kurslara yazılarak bu sınavlara daha iyi bir şekilde hazırlanabilirler. https://pavaedu.com/bolumler/ sitemizden İtalya’da tıp okumak ile ilgili detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Bu Haberi Paylaşın