Gaziantep’te kanser ilaçlarının üretimi için tesis kurulacak

Türkiye

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Gaziantep Üniversitesi’nde kanser ilaçlarının üretimi için kurulacak tesisin hizmete açılacağı belirtildi.

Hayırsever iş insanı İbrahim Özsu tarafından yenilenen Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törende konuşan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Profesör Doktor Belgin Alaşehirli, bu duyarlı davranışlarından dolayı Özsu ailesine teşekkür etti.

Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Yusuf Zeki Çelen, Nükleer Tıp Anabilim Dalı’nın bulunduğu binanın hastanenin ilk yapılan en eski binası olduğunu anımsattı.

Binanın uzun yıllardır kullanımda olduğu için tadilat yapılması gerektiğini belirten Çelen, “Ancak bölümümüzü tadilat yaptıramadık. Çünkü tadilat haftalar, aylar alabilirdi. Bu nedenle hizmetimiz de aksayacaktı. İş insanı İbrahim Özsu beyefendi bölümümüze gelip giderken burayı gördü. Kurban Bayramı tatilinin olduğu bir haftalık süreçte bölümümüzün tadilat ve tamirat işlerini kızları Edibe Özsu adına hayır olarak yapabileceklerini belirtti. Hastanemizin idarecilerinin de izniyle bu işe başladık. Çok kısa zamanda, ekip çalışmasıyla nükleer tıpın yenilenme süreci tamamlandı. Hizmetlerimiz aksamadı ve hastalarımız mağdur olmadı. Sayın İbrahim Özsu’ya, sevgili kızları Sayın Edibe Özsu’ya çok teşekkür ediyoruz. Bu yapmış oldukları hayırseverliğin onlara hastalarımızdan dua olarak geri dönmesini temenni ediyoruz. Bölümümüzün yeni halinin hastanemize ve hastalarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Gaziantep Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı’nda görev yapan öğretim üyesi Doçent Doktor Umut Elboğa da, “Türkiye’ de örnek rol model olarak nükleer tıp bölümümüzde tüm cihazlarımızı hizmet alımı modeli ile 24 saat boyunca aralıksız hizmete açtık. Bu bölümün iş hacmini hastanemizin büyümesi ile paralel olarak son 5 yılda yaklaşık 4 katına taşıdık. Bu denli yüksek iş hacmi Türkiye’de az sayıda merkezde uygulanan birçok akıllı radyonüklid tedaviyi ülkemize getirmemize vesile oldu.” diye konuştu.

“Kanser ilaçlarının üretimi için tesis kurulacak”

Gaziantep Üniversitesi’nde kanser hastalarının teşhis ve tedavisinde kullanılan nükleer ilaç üretimini yapacak tesisi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği ile kente kazandırdıklarını ifade eden Elboğa, “Bölgemize ve ülkemize katma değer sağlayacak devletimizin stratejik hedefleri doğrultusunda milli ilaç üretimine aday olacağız. Yürütücülüğünü üstlendiğim proje sayesinde ülkemizin gururu olacağına inandığım bu kompakt tesisi çok yakında hizmete açacağız.” şeklinde konuştu.

İş insanı İbrahim Özsu ise, “Nükleer tıp üzerine ilaç fabrikamız var. Ülkemi, Gaziantep’i çok seviyorum. Bizde bir aile geleneği söz konusu. Bu nedenle birçok yere bağışta bulunduk. Gaziantep’e ve bölgeye sağlık anlamında çok önemli hizmetler veren üniversite hastanesine de elimizden geldiği kadarıyla bir fayda sağlayalım istedik. Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı’nın yenilenmesi, bu yeniliğe vesile olmamız beni ve ailemi çok duygulandırdı. Kızım Edibe Özsu adına bu yeniliği yaptık. İmkânı olan herkesi şehri için, ülkesi için hayır işleri yapmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

Edibe Özsu, “Çok heyecanlı ve mutluyum. Bu yenilikle birlikte vatandaşların daha iyi bir hizmet alacak olması bizi çok duygulandırıyor. Babama bu duyarlı davranışından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.  Bu vesileyle burada olmak beni çok mutlu etti.  Nükleer Tıp Anabilim Dalı’nın yeni halinin herkese hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın