Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında Türkiye'nin Savunmasında Biz De Varız!

Kablo gruplama sektöründe 56 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Baycan Elektrik, 2022 yılında Millî Savunma Bakanlığı tarafından savunma sanayinin onaylı bir tedarikçisi olmayı başardı. Baycan Elektrik Genel Müdürü Engin Yılmaz, “2023 yılı içerisinde hedeflerimiz arasında Türkiye pazarında ilk 5’te olan savunma sanayi lider firmaları ile seri üretime geçmek bulunuyor. İkinci altı aydan sonra var olan 500 metrekarelik kapalı üretim alanımızı 3.000 metrekareye çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

Dünyanın en önemli savunma zaferlerinden olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, dünya ülkelerinin güç dengelerini değiştirerek tarihteki yerini almıştır. Bu zaferle bir destan yazılmış, Kurtuluş Savaşı’nın meşalesi de ateşlemiştir.

 TÜRKİYE’NİN SAVUNMA SANAYİSİNDE OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. yıldönümünde bir değerlendirmede bulunan Baycan Elektrik Genel Müdürü Engin Yılmaz, ülkemizin 1980 öncesi dönemde savunma sanayide dışa bağımlı iken, şimdi % 80 oranında yerli üretim ile yüksek teknolojili projelere imza atmayı başardığını belirtti.  

BAYCAN ELEKTRİK, 2022’DE SAVUNMA SANAYİNİN TEDARİKÇİSİ OLMAYA HAK KAZANDI

 “2022 yılında Millî Savunma Bakanlığı tarafından Savunma Sanayi’nin onaylı bir tedarikçisi olmaya bu alanda beklenen kalite kriterlerini fazlası ile karşılamamız sonucu hak kazandık” diyen Yılmaz, “Baycan Elektrik olarak Türkiye’nin savunmasında artık biz de varız ve bundan gurur duyuyoruz. Güncel projelerimiz kapsamında kara ve hava araçlarının (füze, roket, zırhlı araç) kablo gruplarının üretimine başladık. Tecrübeli ve alanında uzman mühendis ekibimiz bu kablo gruplarının resmi siparişleri üzerinde çalışıyor ve bir yandan yeni projelerin numunelerini geliştiriyorlar” dedi. 

TÜRKİYE’NİN İLK 5 SAVUNMA SANAYİ LİDER FİRMALARI İLE ÇALIŞIYORUZ 

Millî Savunma Bakanlığı onaylı tedarikçisi olarak Türkiye’nin ilk 5 savunma sanayi lider firmaları ile çalıştıkları bilgisini veren Baycan Elektrik’in Genel Müdürü Engin Yılmaz şöyle konuştu: 

“2021 yılı itibarıyla Baycan Elektrik olarak beyaz eşya haricinde sektörlerde de kendimizi kanıtlamak ve tanıtmak istediğimize karar verdik. 

Şirketimizde gerekli tüm eğitimlerini tamamlamış olan bir Certified IPC Trainer (Sertifikalı IPC Eğitmeni) bulunuyor ve şimdiye kadar 50 personelimizin Certified IPC Specialist (Sertifikalı IPC Uzmanı) eğitimlerini verdi. Daha sonra AS 9100 sertifikası için çalışmalarımızı tamamladık ve savunma sanayinin onaylı bir tedarikçisi olarak sektörde yerimizi aldık. 

2023 yılı içerisinde hedeflerimiz arasında Türkiye pazarında ilk 5’te olan savunma sanayi lider firmaları ile seri üretime geçmek bulunuyor. Aynı zamanda ikinci altı aydan sonra var olan 500 metrekarelik kapalı üretim alanımızı 3.000 metrekareye çıkarmayı planlıyoruz. Makine altyapımızı müşteri talepleri ve pazardaki büyüme yönünde geliştireceğiz. Yılın son çeyreğinde de ihracat ile çalışma hedeflerimiz bulunmaktadır.” 

PROSESİMİZİN TÜRKİYE PAZARINDA %30’LUK PAYA SAHİP OLMASINI PLANLIYORUZ

Bu sene savunma sanayi için yürüttükleri projelere 250 bin adam/saat ayırdıklarını ifade eden Yılmaz, bu rakamı 5 yıl içinde dört katı artırarak 1 milyon adam/saat hedeflediklerinin özenle altını çizdi ve ekledi: “Yürütülen milli projelerde kendi prosesimizin Türkiye pazarında % 30’luk payına sahip olmayı planlıyoruz. Bu süre içinde yurt dışı pazarına açılarak toplam gelirimizin %40’lık oranını ihracattan karşılayacağız.” 

MİLLİ PROJELERDE YER ALMANIN HAKLI GURURUNU YAŞIYORUZ

Ülke güvenliğinin sağlanmasında savunma sanayinin büyük önem arz ettiğini ifade eden Yılmaz, “Bu sektörde katma değeri yüksek nitelikli projeler var. Gelişmiş teknolojili stratejik ürünler üretiliyor. Milli projelerde Baycan Elektrik olarak yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi. Baycan Elektrik’in savunma sanayinde tercih edilmesindeki nedenlerle ilgili Yılmaz, “Kablo gruplama sektöründe 56 yıllık bir geçmişe sahibiz ve ilk günden beri müşterilerimizin beklenti ve gereksinimlerini tam karşılayan en yüksek kalitede hizmet ve ürünler sunuyoruz. 1.000’e yakın çalışanımız ile değer üretiyoruz. Köklü bilgi birikimimiz, tecrübemiz, etkili kalite sistemimiz ve kapasitemiz tercih edilmemizdeki nedenlerden bazıları. Sektörün kabul görmüş dünya standartlarında olan teknik alt yapımız ve kalite sertifikalarımızın yanı sıra proseslerine uygun kuvvetli yazılım ve tasarım programlarına sahip bir işletmeyiz. Mühendis çoğunluklu ekibimizle Baycan Elektrik Savunma Sanayi’de tercih edilen bir partner olmaya devam edecek” dedi.  

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Haberi Paylaşın
Başa dön tuşu