Covid-19 salgını: İtalya, enfeksiyonun arttığı sırada dükkanları ve okulları kapatacak

Haberler Sağlık

Başbakan Mario Draghi’nin koronavirüs salgın ının “yeni dalgası” konusunda uyarmasıyla Pazartesi günü İtalya’nın büyük bölümünde mağazalar, restoranlar ve okullar kapatılacak.

Paskalyadan üç gün sonra, 3-5 Nisan, tamamen kapanacak.

Bir yıl önce ilk ulusal tecritlerden birini uygulayan İtalya, bir kez daha enfeksiyonların hızla yayılmasını kontrol altına almak için mücadele ediyor.

Ülke, İngiltere’den sonra Avrupa’nın en yüksek ikinci sayısı olan 100.000’den fazla Covid’e bağlı ölüm bildirdi.

İtalya’nın aşılama kampanyası, Avrupa Birliği’nin başka yerlerinde de görüldüğü gibi gecikmelerden etkilendi.

İngiliz-İsveçli ilaç şirketi AstraZeneca, bazı ülkeler tarafından uygulanan ihracat kısıtlamalarını suçlayarak, Avrupa Birliği’ne tedarik edebileceği aşı miktarında bir eksiklik daha açıkladı. Ayrıntı vermedi.

Ocak ayında, başlangıçta AB’ye Mart ayına kadar teslim etmeyi beklediği 100 milyon dozda büyük bir kesinti yaptığını duyurarak, Avrupa Salgın Komisyonu ile kamuoyunda bir tartışmaya yol açtı.

Geçen hafta Roma hükümeti, aşı eksikliklerini gidermek için 250.000 doz Oxford-AstraZeneca aşısının Avustralya’ya ihracatını engelledi.

Başka yerlerde, Bulgaristan, Danimarka ve Norveç, Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını kan pıhtılarına neden olduğu korkusuyla durdurdu.

İtalya’daki yeni kurallar neler?
Pazartesi gününden itibaren, Roma ve Milano’nun bulunduğu en kalabalık iki bölge de dahil olmak üzere İtalya’nın yarısından fazlasında okullar, mağazalar ve restoranlar kapanacak.

salgın boyunca sakinlerin iş, sağlık veya diğer temel nedenler dışında evde kalmaları gerekecektir.

Bay Draghi’nin ofisi, ekstra kısıtlamaların Paskalya’ya kadar süreceğini ve Paskalya hafta sonu boyunca tüm ülkenin yüksek riskli “kırmızı bölgeye” dönüşeceğini söyledi.

Draghi, “Bugünün kısıtlamalarının çocuklarınızın eğitimi, ekonomi ve herkesin akıl sağlığı üzerinde sonuçları olacağının farkındayım” dedi.

“Ancak, daha katı önlemler gerektirecek şekilde durumun daha da kötüye gitmesini önlemek için gereklidirler.”

İtalya’da son altı haftadır vakalar artıyor ve günde 25.000’i aşıyor

AFP haber ajansının bildirdiğine göre, GIMBE sağlık düşünce kuruluşu bu hafta ülkenin bölgelerinin çoğunda “hastaneler ve her şeyden önce yoğun bakım üniteleri zaten aşırı yüklenmiş” şeklinde uyardı.

Sardunya adası, enfeksiyon oranlarının düşük olduğu tek bölgedir.

İtalya, geçen yıl salgının başlamasından bu yana yaklaşık 3,2 milyon doğrulanmış enfeksiyon geçirdi.

Bu Haberi Paylaşın