Çocuğunuzun Eksiği Kalmasın

Basın Bülteni

Çocuğunuzun Eksiği Kalmasın

Öğrencilerin ihtiyaç duydukları tüm kırtasiye malzemelerini kolay bir şekilde taşıyabilmesine yardımcı olur. Okula giden her çocuğun temel gereksinimleri arasında yer alır. Bu nedenle okul alışverişi listesinde ilk sıralarda bulunur. Oldukça geniş bir ürün yelpazesi vardır. Çanta satın alınırken çocuğun yaşı ve bazı önemli noktalar dikkate alınır. Bunun yanı sıra alınacak çantanın işlevselliği de önem arz eder. Ayrıca çocukların sevecekleri figürlerin ya da renklerin hâkim olduğu çanta modellerinin tercih edilmesi gerekir. Bu sayede çocuğunuz çantasını severek ve isteyerek taşır.

Fonksiyonel yapısı ile öne çıkan okul çantası modelleri aynı zamanda trend ve modaya uyum sağlayan özellikleri ile beğeni toplar. Çantaların stilleri; yaş grubuna, cinsiyete ve çocuğun gereksinimlerine göre farklılık gösterir.

Okul Çantası Çeşitleri 

Sırt çantası modelleri; en çok sevilen ve bu nedenle de en çok rağbet gören stiller arasında yer alır. Küresel öğrenci kültürünün bir parçası olan sırt çantaları sadece gençler tarafından değil çocuklar tarafından da yoğun ilgi görür. Genç öğrenci neslini temsil etmesinin yanı sıra hem rahatlığı hem de işlevselliği ile ön plana çıkar. Çanta modelleri arasında klasik olarak kabul edilen sırt çantaları popülerliğini korur. Modası geçmeyen bu ürünler özellikle yetişkin öğrencilerin favorileri arasında yer alır. Su geçirmez özelliğe sahip olan çantaların üretiminde kanvas ve naylon gibi materyallerin kullanımı tercih edilir. Genellikle çift kayışı bulunması içindeki ağırlığın eşit bir şekilde dağılmasında büyük rol oynar. Uzun süreli kullanım imkânı sunması da ayrıca avantaj sağlar.

Postacı çantası modelleri; hem öğrenci ve öğretmenler hem de farklı iş sektöründe çalışan kişiler için oldukça kullanışlı ürün seçenekleri arasında bulunur. Büyük bir yapıya sahip olacak tasarlanan postacı çantaları dikdörtgen bir forma sahiptir. Bu nedenle dizüstü bilgisayarını yanında taşıması gereken kişiler için ideal bir yapı sergiler. Genel olarak liseye ya da üniversiteye giden yetişkin öğrenciler tarafından tercih edilir. Uzun bir kayışa sahip olan bu çanta modellerini kullanmak oldukça rahattır. Farklı desen ve renklerin hâkim olduğu ürün çeşitleri mevcuttur.

Çekçekli çanta modelleri; işlevsel oluşunun yanı sıra kendine has tasarımları ile dikkat çeken çanta çeşitleri arasında yer alır. Genellikle anaokulu ya da ilkokul öğrencileri tarafından kullanılır. Tekerlekleri sayesinde ağır eşyaların taşınması sırasında büyük kolaylık sağlar. Rengârenk tasarımları, sevilen çizgi film karakterleri ya da eğlenceli baskıları ile çocukların favori ürünleri arasında yer alır. Küçük yaş grubundaki çocukların gelişim süreçleri devam eder. Bu nedenle doğru çanta seçimi oldukça önem arz eder. Ergonomik tasarımları ile ön plana çıkan çekçekli çanta çeşitleri kolay kullanımının yanı sıra çocukların sağlıkları bakımından da avantaj sağlar. Çocuklar tarafından ilgi gören ve bu sebeple severek kullanılan ürünler arasında bulunur.

Beslenme çantası modelleri; çocukların okulda tüketebilmesi için ihtiyaç duyduğu yiyecek ve içeceklerin korunmasına yardımcı olur. Özellikle gelişim süreci devam eden çocukların sağlıklı ve düzenli beslenmesi oldukça önemlidir. Beslenme çantasına koyulacak gıda ürünlerinin güvenle muhafaza edilebilmesi için kapaklı ve kilitli saklama kaplarının kullanılması büyük kolaylık sağlar. Genellikle okul çantaları ile takım halinde satılır. Kız ve erkek çocukların beğenisini kazanan renkli, aksesuarlı ya da figürlü çeşitleri tek olarak da satışa sunulur.

İdeal Okul Çantası Nasıl Olmalı

Okulların açılacağı tarih yaklaştıkça hem anne babaları hem de çocukları tatlı bir telaş ve heyecan sarar. Çocuklarınızın okulda ihtiyaç duyacağı kırtasiye ürünlerini eksiksiz bir şekilde temin edebilmek için okul alışverişi listesi hazırlamak büyük kolaylık sağlar. Çocukların okul dönemi boyunca gereksinim duyacağı temel gereksinimlerinden bir tanesi de okul çantasıdır. Çocuğunuzun çantasını taşırken zorlanmaması, çeşitli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmaması ve çantasını severek taşıması oldukça önemlidir. Bu hususların sağlanabilmesi de doğru bir çanta temin etmek ile mümkün olur.

  • Okula gidecek çocuklar için satın alınacak çantanın; çocuğun fiziksel yapısına uygun boyutlarda olması gerekir. Anaokuluna başlayacak çocuklar için özel olarak üretilen daha ufak boylardaki çantalar, ilkokul çağındaki ya da daha büyük yaş grubundaki öğrenciler için gereken işlevi gösteremez. Bu nedenle çocukların ihtiyaçları ve fiziki yapıları gözetilerek üretilen ve yaş grubuna göre sınıflandırılan çanta modellerinin değerlendirilmesi gerekir. Bu durum hem kolay taşınabilmesi hem de sağlık açısından dikkate alınmalıdır.
  • Seçilecek çantanın; çocuğun vücut ölçüsüne göre ayarlanabilme imkânı sunan bir mekanizmaya sahip olması da büyük kolaylık sağlar. Tercih edilecek çantanın modeline göre askı ya da çekçek kısımlarının işlevsel olması önemlidir. Özellikle askı kısımları çocukların omurga sağlığı bakımından önem arz eder. Sırta takılarak kullanılacak okul çantalarının sırt hizasına göre ayarlanması, sırtın yukarısında ya da aşağısında kalmaması gerekir. Bu nedenle standart kayışı bulunan çanta modelleri çocuğunuzun fiziki yapısına uygunluk göstermeyebilir. Çek çekli tercih edilecek okul çantalarında ise öncelikle çantada yer alan çekçek kısmının çocuğun boyuna uygun olmasına dikkat edilmelidir.
  • Satın alınacak çantanın boş halinin ideal ağırlıkta olması gerekir. Bu durum çantanın üretimi sırasında kullanımı tercih edilen malzemelere göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle çocukların sırtına fazladan ağırlık yüklememek adına dikkate alınması yarar sağlar.
  • Okul dönemi boyunca kullanılacak okul çantalarının uzun ömürlü olması gerekir. Ancak bazen çocuklar eşyalarına gereken özeni gösteremezler. Bu nedenle ürünün imalatı sırasında kullanılan materyallerin dayanıklı ve kaliteli olması gerekir. Ayrıca sağlığa zararlı kanserojen maddeler içermemesi de çocuğun güvenliği açısından önem arz eder.
  • Çocukların çantalarını kullanırken zorluk yaşamamaları gerekir. Bu sebeple sırt kısmında ve taşıma askılarında destek petlerinin bulunması yarar sağlar. Bu petler çanta ağırlığının doğrudan sırta yüklenmesine engel olur. Ayrıca çantanın içerisinde bulunan sert ya da sivri malzemelerin batmasını ve çocuğunuza zarar vermesini önler. Çanta modellerinde yer alan bel kemerleri de bu duruma destek olur.
  • Öğrencilerin kullanacakları çantanın rüzgâr ve su geçirmez özelliğe sahip olması gerekir. Aksi durumlarda çanta içerisinde yer alan materyallerin ıslanma ya da zarar görme ihtimali fazla olur. Bu durum çocuk için olumsuz sonuçlara sebebiyet verir. Ayrıca zarar gören malzemelerin kullanılamaz duruma gelmesi ek maliyet yaratır.
  • Çanta modelleri tek ya da birden fazla bölmeye sahip olacak şekillerde üretilir. Genellikle iki ya da üç bölmesi olan modeller tercih edilir. Çünkü farklı boyut ve genişlikteki bölmeler hem çanta ağırlığının eşit şekilde dağılmasına hem de çantanın daha düzenli olmasına katkı sağlar. Böylece çocuklar gereksinim duydukları malzemelere daha hızlı ve kolay erişim sağlar. Satın alınacak çantada suluk bölmesinin olması da dikkate alınması gereken hususlar arasında yer alır.
  • Çocuklar bazı durumlarda çantalarını taşımakta zorlanır ya da hiç taşımak istemezler. Bu sorunun önüne geçebilmek için çanta alınırken mutlaka çocuğun fikri sorulmalıdır. Renkli, aksesuarlı ya da sevilen çizgi film karakterlerinin yer aldığı çanta modelleri çocuklar tarafından oldukça beğenilir. Bu durum çantasını severek taşımasına da yardımcı olur. Kız çocukların tercihi genellikle; pembe, sarı ya da turuncu renklerde olurken mavi, yeşil ve kırmızı renkler erkek çocukları tarafından daha çok ilgi görür.

 

 

 

Bu Haberi Paylaşın