Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet DOĞRUYOL’un Sağlıkta Şiddet ile İlgili Basın Açıklaması Metnidir

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet DOĞRUYOL’un Sağlıkta Şiddet ile İlgili Basın Açıklaması Metnidir

 

Şifa veren ellere şiddet, Sağlıkta şiddet, şiddetle devam ediyor.

 

İzmir Çiğli Devlet Hastanesi acil servisinde 4 mart 2022 tarihinde, akşam saatlerinde   görevleri gereği, vatandaşlarımıza yardımcı olmak, sağlık hizmetleri sunumunu daha güvenli bir ortamda verilmesini ve düzeni sağlamak olan ikisi kadın, toplam dokuz güvenlik görevlimizin darp edilmesi, bir arkadaşımızın kafasına taşla vurulması, kafa tasında çatlak meydana gelmesi, bir arkadaşımızın kaburgaları, bir arkadaşımızın burnu, bir arkadaşımızın da parmaklarının kırılmış olması, sağlıkta şiddetin geldiği boyutu anlatmak açısından oldukça önemlidir.

 

Yaptıkları iş gereği insana, insan sağlığına özveriyle, fedakarca hizmet eden doktorundan, hemşiresine, ebesine, teknisyenine, memuruna, tıbbi sekreterine, güvenlik görevlisine kadar  büyük bir ailenin mensupları olan sağlık çalışanlarına saygı gösterilmesi gerekirken, şiddet uygulanması, kabul edilebilir bir durum değildir.

 

            Milletimize şifa veren, sağlık veren ellere şiddet uygulanması ve sürekli olarak sağlık-şiddet kelimelerinin yan yana ifade edilmesinden daha üzücü ne olabilir ki?

 

            Sağlık çalışanları, sağlık ta şiddet başta olmak üzere, çalışma şartlarının ağırlığı ve sağlık çalışanlarımızın üzerindeki psikolojik baskı, sağlık çalışanlarımızı bitirme noktasına getirmiştir. Sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarımıza sürekli uygulanan şiddet için bu güne dek hiç bir tedbirin alınmamış olmasını bir türlü anlayabilmiş değiliz.

 

            Sağlık hizmeti sunarken,  ne zaman şiddete uğrayacağız sorusuyla, korkuyla, endişeyle hizmet vermeye çalışmanın psikolojisini anlatmak mümkün değildir. Sağlıkta şiddet sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu bitirmiştir.

 

            Sağlıkta şiddetle mücadele etmeyenler, gerekli tedbirleri almayanlar, sağlıkta şiddeti bilmem, görmem, duymam diyerek üç maymunu oynayanlar , maalesef bu gün sağlıkta şiddetin adeta meşru hale gelmesine sebep olmuşlardır.

 

Onlarca, yüzlerce,  Sağlık çalışanı  hemen her gün şiddete uğruyor.

Sağlıkta şiddetle ilgili ne bir düzenleme yapılıyor?Ne de, bir tedbir alınıyor?

Çözüm üretecek yetkililerimiz, sağlıkta şiddetin arttığıyla ilgili istatistikler yayınlıyor ve sadece seyrediyorlar. 

Sağlık çalışanlarına şiddeti önlemenin yolu, tweet atmak değildir.

Sağlık çalışanlarına şiddeti önlemenin yolu üzüntü belirtmek, geçmiş olsun dileklerinde bulunmak değildir.

Sağlık çalışanları dayak yiyor seyrediyorsunuz.

Sağlık çalışanları kamu hastanelerinden istifa ediyor seyrediyorsunuz. 

Sağlık çalışanları yurt dışına çalışmak için gidiyor seyrediyorsunuz.

Böyle giderse 3-5 yıl sonra milletimize, kamuda sağlık hizmeti verecek doktor hemşire sağlık çalışanı bulamayacaksınız…

Nasıl ki 7/24 kesintisiz hizmet veren askerimizin polisimizin kendilerine ait yasaları var ise, kesintisiz hizmet veren sağlık çalışanlarımızın da kendilerine ait bir yasalarının olması gerekir.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Haberi Paylaşın
Başa dön tuşu