Bakan Selçuk’tan işini kurmak isteyene müjde

Haberler

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımıza 65 bin TL’ye kadar destek vermeye başladık. Bu kapsamda şimdiye kadar 130 milyon TL hibe desteği verdik” dedi.

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, engellilerin çalışma hayatına katılımları konusunda atılan adımlar kapsamında kamu dahil, belli iş yerlerinde engelli çalıştırma zorunluluğunu getirdiklerini ve engelli kontenjanlarında doluluk oranının yüzde 90’lara kadar çıktığını belirtti.

İstihdam politikalarıyla 2002 yılından bugüne kadar 406 bin engelliyi iş hayatıyla buluşturduklarını belirten Selçuk, “51 ilde 72 birimde hizmet sunduğumuz Engelli İş Koçluğu uygulaması ile de engellilerimizin sürdürülebilir istihdamlarına katkı sağlamaya devam ediyoruz. 2002 yılsonu itibariyle memur olarak istihdam edilen engelli sayısı 5 bin 777 iken; 2020 yılında 57 bini aştı” dedi.

3 BİNE YAKIN ENGELLİYE 130 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ

Bakan Selçuk, İŞKUR’un Engelli Hibe Desteği’nden 2014 yılından bu yana 3 bine yakın engelli vatandaşın yararlanarak kendi işini kurduğunu belirterek, “50 bin TL’ye kadar olan hibe desteği miktarını arttırarak kendi işini kurmak isteyen engelli bireylere 65 bin TL’ye kadar destek vermeye başladık. Bu kapsamda şimdiye kadar 130 milyon TL hibe desteği verdik” ifadelerini kullandı. Engelli vatandaşlara yapılacak hizmetlerin artarak devam edeceğini aktaran Selçuk, “Hibe desteğiyle; 2019 yılında 589 engelli vatandaşımızın kendi işine sahip olması sağlanmışken 2020 yılında bu sayı 917’ye yükselmiştir” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaşın