Akdeniz diyeti yemek stresin etkilerini azaltabilir

Sağlık

Bir araştırma, bitki bazlı bir Akdeniz diyeti ile beslenen orta yaşlı maymunların, çok sayıda hayvansal protein, doymuş yağ, tuz ve şeker içeren bir Batı diyetiyle beslenenlere göre strese daha dayanıklı olduğunu buldu.

2019’da anket kuruluşu Gallup tarafından yapılan bir ankete göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan insanlar dünyadaki en yüksek psikolojik stres seviyelerinden bazılarını bildirdi .

Kronik stres, bir kişinin yalnızca depresyon ve anksiyete riskini artırmakla kalmaz, aynı zamanda obezite , tip 2 diyabet , kardiyovasküler hastalık , felç ve Alzheimer hastalığı gibi hastalıklara yakalanma şansını da artırır.

Ancak çoğu zaman stresi azaltmak kolay değildir ve siyasi kargaşa ve devam eden bir pandemi gibi koşullar karşısında daha da zordur.

Sadece diyetlerimizi değiştirmenin vücudumuzun stresle başa çıkma şeklini iyileştirebileceği fikri, aşırı görünebilir. Ancak gözlemsel araştırmalar , çok fazla meyve ve sebze yiyen veya özellikle Akdeniz diyetini uygulayan kişilerin daha az stres bildirdiklerini buldu.

Tersine, araştırmacılar yüksek şeker ve doymuş yağ alımı ile stres hormonu kortizolün yüksek kan seviyeleri arasındaki ilişkileri keşfettiler.

Bu tür çalışmaların sorunu, diyet ile stres arasında nedensel bir ilişki olduğunu kanıtlamamalarıdır. Yaşadıkları yer, eğitim seviyeleri veya sosyoekonomik durumları gibi insanların diyetlerini etkileyebilecek diğer faktörler, günlük olarak ne kadar stres yaşadıklarını eşit derecede belirleyebilmektedir.

İnsanları içeren boylamsal bir çalışmada tüm bu değişkenleri kontrol etmek neredeyse imkansızdır.

Bunun yerine, Winston-Salem, NC’deki Wake Forest School of Medicine’deki araştırmacılar, tipik bir Batı diyetinin, kontrollü deneysel koşullar altında makaklarda stres direnci üzerindeki uzun vadeli etkilerini Akdeniz diyetiyle karşılaştırdı.

Maalesef Amerikalılar hayvansal protein ve doymuş yağ, tuz ve şeker açısından zengin bir diyet tüketiyorlar, bu yüzden bu diyetin vücudun strese tepkisini protein ve yağın çoğunun bulunduğu bir Akdeniz diyetine kıyasla kötüleştirip kötüleştirmediğini bulmak istedik. Wake Forest Tıp Fakültesi’nde patoloji ve karşılaştırmalı tıp profesörü ve çalışmanın baş araştırmacısı Carol A. Shively, bitki kaynaklarından geliyor ”diyor.

Prof. Shively ve meslektaşları, Akdeniz diyeti ile beslenen maymunların stresin etkilerine karşı daha dirençli olduğunu ve stres duyarlılığında yaşa bağlı artışlar geliştirmede daha yavaş olduklarını buldular.

Çalışmaları Neurobiology of Stress dergisinde yayınlandı .

Bu Haberi Paylaşın

4 thoughts on “Akdeniz diyeti yemek stresin etkilerini azaltabilir

  1. bende bu diyeti yaptım ama aç kaldım 🙂 tavsiye etmem. yaşasın yemek yemek…

  2. boş salata la bu. yenmezki kuru kuru. şöyle sezar salata olacakki. vay yavrum vay.

Comments are closed.