5.5 milyon yabancının parmak izi sisteme kaydedildi

Haberler

İçişleri Bakanlığı, Türkiye’de bulunan çoğunluğu Suriyeli mülteci 5.5 milyon yabancının verisi sisteme aktarıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Milli Biyometrik Parmak İzi Sistemi’nin, Göç Kayıt Sistemi ile entegre edildiği bildirildi. Ortak havuzdaki verilere diğer kurumların da erişebileceği belirtilen açıklamada, sınırdan kaçak yollarla giren ve sınır dışı edilmesi gereken kişilerle işlemler anında yapılacağı ifade edildi.

Türkiye’nin dünyada kendi biyometrik veri algoritmasını geliştiren 7. ülke olduğu bildirilen açıklamada, sistemin sınır kapılarında yabancılara dair iş ve işlemlerin yürütülmesinde kullanmaya başlandığı belirtildi

Çoğu Suriyeli mülteciler olmak üzere Türkiye’de mevcut 5.5 milyon yabancının verisi sisteme aktarıldığı kaydedilen açıklamada, Göç İdaresi, Milli Biyometrik Parmak İzi Sistemi’ne geçtiği 26 Mart’tan bugüne 610 bin 158 parmak izi sorgusu yaptı, sahada daha önce yapılmamış 126 bin 36 yeni kayıt oluşturdu. Özellikle düzensiz göçmenlerle ilgili bildirim yükümlülüğü olan 367 bin 847 kişi ile yeni sistemde kayıtlar kusursuzca tamamlandı.

Türkiye’de 30 Eylül 2021 tarihi itibariyle; 1 milyon 222 bin 674’ü ikamet izinli statüde, 31 bin 334’ü koruma başvurusu yapmış, 3 milyon 715 bin 913’ü geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler, 292’si insan ticareti mağduru yabancılar, 109 bin 708’i ise bu yıl yakalanan düzensiz göçmenler olmak üzere 5 milyon 79 bin 921 yabancı bulunuyor. Biyometrik kayıtları tamamlanan bu kişilerin yanı sıra belli bir statü ve izinle yaşamayan düzensiz göçmen olarak yakalanan tüm yabancılar da biyometrik parmak izleri alınarak kaydediliyor. Halen GöçNet kayıtlarında yaklaşık 5.5 milyon yabancı kaydı bulunuyor. (İLKHA) 

Bu Haberi Paylaşın