18 yaşından küçüklere otobüs ve uçak bilet satışı yasaklandı

​İzmir İl Emniyet Müdürlüğü, 18 yaşından küçüklere otobüs ve uçak bileti satışının yapılmayacağını duyurdu.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, şehirlerarası otobüs terminallerinde ve hava yolları acentelerinde bilet satış noktalarında 18 yaşından küçüklere bilet satışı yapılmayacağı belirtildi.

18 yaşından küçüklerin seyahatleri için yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmadan yalnız başına bilet talep edemeyecek.

Firmalar, çocuğun yapmak istediği seyahate ilişkin ailelerle görüşerek bilgilerinin olup olmadığını teyit edecek, durum tutanağa bağlandıktan sonra bilet satışı yapılabilecek.

Ayrıca, yalnız başına bilet talep etmelerinden velisi, vasisi veya kanuni temsilcisinin seyahatten bilgisi olmayanların tespit edilmesi durumunda güvenlik güçlerine bilgi verilecek.

İzmir’de veya gideceği ilde öğrenci olduğunu ispatlayan 18 yaşından küçüklere ise belge gösterdiğinde bilet satışı yapılabilecek.

Söz konusu düzenlemeyle, ailesinin veya kurumun bilgisi dışında evden ve yurtlardan kaçan, kayıp olan çocuk ve gençlerin başlarına gelebilecek olayların engellenmesi amaçlanıyor. (İLKHA) 

Bu Haberi Paylaşın
Başa dön tuşu