Uzay istasyonu nda 11 astronot ve yatak savaşı

Dünya Haberler

Uluslararası Uzay İstasyonu ndaki astronotlar (ISS) bazı yaratıcı uyku düzenlemeleri yapmak zorunda kaldı. Çünkü yörüngedeki laboratuvar şu anda biraz kalabalık.

uzay istasyonu kalabalık

Bazıları önümüzdeki dört gün boyunca tipik olmayan yataklarda uyuyacak.

Bu sabah (24 Nisan) SpaceX’in Crew-2 görevi aracılığıyla ISS’ye dört astronot daha geldi. Ve uzay istasyonu daki toplam astronot sayısını 11’e çıkardı. Olmuş 13 mürettebatı gibi birçok olarak ) aynı anda gemiye.

11 astronottan sekizi SpaceX Crew Dragon kapsüllerine geldi. Her biri geçen Kasım ayında başlatılan Crew-2 ve Crew-1 görevlerinde dört tanesi . Mürettebat-1 dörtlüsü 28 Nisan Çarşamba günü Dünya’ya dönecek, bu nedenle mevcut kalabalık sadece geçici.

ISS’nin ABD segmentinde dört astronot yatağı var. Ancak şu anda istasyonun bu bölümünde dokuz kişi var. Bu yüzden bazı astronotlar geçici düzenlemelerde kamp yapacaklar. Örneğin, sırasıyla Crew-1 ve Crew-2’nin komutanları olan NASA’dan. Mike Hopkins ve Shane Kimbrough, Crew Dragon kapsüllerinde uyuyacak.

Bu, üç astronotu yataksız bırakarak. CASA olarak adlandırılan bir dizi geçici düzenlemeye yol açar. İspanyolca’da “ev” anlamına gelen “Ekip Alternatif Uyku Konaklama” kısaltması.

ISS yatacak yer yok

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA) Soichi Noguchi ve Crew-1 astronotları Shannon Walker ve Victor Glover. Her ikisi de NASA, CASA yataklarını alacak. NASA halkla ilişkiler sorumlusu Marie Lewis. 23 Nisan Cuma günü Crew-2 lansmanında yaptığı açıklamada. Noguchi’nin astronot spor salonunda uyuyacağını, Walker Columbus modülünde uyuyacağını ve Glover’ın hava kilidinde dinleneceğini söyledi.

Şu anda ISS sakinleri NASA astronotları Megan McArthur. Mark Vande Hei, Kimbrough, Hopkins, Walker ve Glover; JAXA’dan Noguchi ve Akihiko Hoshide; Avrupa Uzay Ajansı’ndan Thomas Pesquet; ve kozmonotlar Oleg Novitskiy ve Pyotr Dubrov.

Endonezya Denizaltısında Facia

Bu Haberi Paylaşın