Türkiye’de Gezilip Görülmesi Gereken En Önemli Yerler

Üç tarafı denizlerle kaplı ve dört mevsimin yaşandığı o güzel ülke, Türkiye. Gezilecek ve keşfedilmesi gereken bir çok yere sahip olan Türkiye, yazın ve kışın turistlerin gözde ülkelerinden bir tanesi oluyor. Yıllık olarak bakıldığı zaman bir çok turiste ev sahipliği yapan ülkemiz, hem yurtiçinde hemde yurtdışında birçok yönü ile sevilmektedir. Yaz aylarında Akdeniz bölgesinde yoğun bir turist karşılaşılmaktadır. Bu yönü ile Antalya sahillerinde yaz aylarında pek çok turist görmemiz mümkün. 4 mevsimin yıl içinde ayrı ayrı dönemlerde yaşanması sayesinde ülke genelinde kuraklık pek rastlanmaz. Böylelikle hem bitki yetiştirme hemde meyve yetiştirme konusunda çiftçilerimiz sayesinde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Kış turizmi açısından Doğu Bölgelerimizde bulunan kayak merkezleri, kutuplarda yaşayan turistleri kıskandırarak kuzeyde bulunan turistleri bu tarafa doğru ülkemize çekmiştir. Kayak meraklıları için yüksek rakımlı dağlara sahip olduğumuz gibi, birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapmaktayız. Türkiye’nin turist olarak en çok beğenilen ve en çok tercih edilen bir diğer bölgesi ise Karadeniz Bölgesidir. Bakıldığı zaman bu bölgenin kendine has birçok özelliği bulunmaktadır. Doğal güzellikler bakımından çoğunluğu orman olan Karadeniz Bölgesi, Uzungöl ve Ayder Yaylası gibi birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Karadeniz’in gözde illerinden bir tanesi olan Trabzon, ülkemizde ki en önemli illerden biridir. Ülkemizin en değerli illerinden olan Trabzon nerededir? Trabzon’da gezilip görülmesi gereken yerler neresidir? Ulaşım olarak en rahat ulaşımı nasıl sağlarız? Trabzon hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Hepsiburada Seyahat olarak size daha net ve daha akıcı bir bilgi vermek için burdayız.

Trabzon

Türkiye’nin incisi ve Karadeniz Bölgesinin hırçın şehri, Trabzon. Bakıldığı zaman coğrafi olarak dik yamaçları ve yağmur iklimi görülmektedir. Türkiye’nin en kalabalık 27. ili olan Trabzon, şehirde yaşayan insanlardan ve turistlerden yoğun ilgi görmektedir. Birçok ünlü ayrıca bir o kadar da lezzetli yemekleri ve Trabzonspor’u ile ün kazanan Trabzon, Türkiye için vazgeçilmez bir şehirdir. Birden fazla turistik yerlere sahip olan Trabzon, gidilip görülmesi gereken nadir şehirler arasındadır. Sonbahar aylarında aldığı yüksek yağışlar sebebi ile toprak zenginliği fazladır. Yüksek kesimlerde  yağan bol yağmurlar ile birlikte zengin bir toprak vardır. Bu zengin toprakta ekilen ve üretilen her tohum yetişmektedir. Bakıldığı zaman en çok yetişen ürünler fındık ve çaydır. Karadeniz bölümünde çok fazla tüketilen ve ayrıca çok fazla üretilen çay, ihracat olarak çok fazladır. Dünyada ki birçok ülkeye ihracatı yapılan bu bölgede yetişen çaylar, tüketim olarak da bir o kadar fazladır. Çay konusunda yamaçlara yapılan çaylıklar yılın belli bir döneminde yerliler tarafından toplanarak fabrikalara götürülür. Turistik açıdan bakıldığında çoğu insanın çayın nasıl yetiştiğini veya nasıl toplandığını merak ettiğini görebiliriz. Yaylalara veya yüksek kesimlerde bulunan köylere çıkıldığı zaman bu çayları görmek mümkündür. Yemek kültürü olarak çok fazla gelişen Trabzon, eski kültürleri de günümüze taşımıştır. Balık olarak en çok Karadeniz Bölgesinde bulunan hamsi bu kültüre verilecek en büyük örneklerdendir. Hamsi balığından buğulama, hamsili ekmek, hamsili pilav gibi bir çok yemek günümüzde çokça sevilmektedir. Ayrıca mısır unundan kuymak, kara lahanadan sarma, fasulyeden turşu kavurma ve daha nicelerini damak tadınıza göre harmanlayıp sofralarımıza sunmuştur. Ekmek olarak ilçeleri ile ünlü olmuştur. Bunlara en büyük örnek ise Trabzon’da bulunan Vakfıkebir ilçesinde özel olarak çıkan Vakfıkebir ekmeğidir. Büyüklüğü ile çok konuşulan bu ekmek uzun süre boyunca taze kalması ile çok tercih ediliyor.

Lezzetli yemekleri bir tarafa gezilmesi gereken bir çok tarihi mekan ile ayrıca dikkatinizi çekebilir. Sümela Manastırı, Uzungöl, Keremali yaylası ve daha bir çok doğal güzellik ve tarihi eser ile sizler için inanılmaz bir şehirdir. 

Yerleşim yerleri olarak çoğunlukla dağ olduğu için hep yamaç yerlere evler yapılmıştır. Hava olaylarından dolayı yamaçlara yapılan dayanıksız evler zaman zaman hasar görmektedir. Trabzon şehrine yapacağınız ziyaret için önemli olan birkaç husus vardır. Şehir tamamen paralel bir şekilde geliştiği için çoğu zaman araçlar ile ilerlemek zordur. Dolambaçlı yollar, bozuk yollar veya dağ yolları çok fazladır. Böylelikle Karadeniz Bölgesinin gözdesi Trabzon şehrine araç ile gitmek biraz zordur. Peki Trabzon şehrine en rahat ve en kolay ulaşımı nasıl sağlarız? 

Trabzon Şehrine Ulaşım:

Ulaşım konusunda şehire gitmek istediğiniz şehirde önemlidir. Bakıldığı zaman İç Anadolu bölgesinden Trabzon şehrine ulaşmak dağlardan dolayı zordur. Fakat daha basit ve daha kolay bir yolu vardır. Havayolu ile seyahat konusunda artık Trabzona ulaşım daha kolay ve daha rahat. Araç ile birlikte seyahat ederken zorlu yollardan geçip Trabzona ulaşmanız mümkün fakat uçurum olan yollar gece karanlığına kalınınca daha riskli hale gelebiliyor. Uçak ile seyahat planı oluştururken, gün ve saatlere dikkat etmeliyiz. Trabzon uçak bileti fiyatlarına baktığımız zaman normal şahsi aracınız ile gitmenizden hem daha rahat hemde daha ekonomik olabileceği söyleyebiliriz. Tabii ekonomik olarak bakılırsa uzun dönem tarihlerine ve seçeceğiniz zamana göre biletler fiyatlarında değişiklik olabilir. Bakıldığı zaman ulaşım konusunda en rahat tercih olan Havayolu ulaşımı, konfor ve tasarruf olarak ön plana çıkmaktadır. Hem zaman olarak tasarruf etmiş olursunuz hemde daha rahat bir ulaşım tercih etmiş olursunuz.

Ülkemizde bulunan en güzel ve en büyüleyici şehirlerinden bir tanesi olan Trabzon hayatınız boyunca görmek isteyeceğiniz bir şehir olacaktır. 

Sadece Karadeniz bölgesi ile değil bir yandan da Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile bir çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin nadide illerinden bir tanesi olan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehirlerinden olan, Gaziantep. 

Gaziantep

Akdeniz Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinin tam birleşim yerinde bulunan Gaziantep, eski adı ile birlikte Antep olarak bilinmektedir. Birçok yemeği ve tarihi eski yapıları ile turistlerin gözdesi haline gelen bu şehir, ülkemizin en kalabalık 9. şehridir. Yakın çevre illeri ile birlikte birleşince yerli turistler ve yabancı turistler için tur düzenlemeleri başlanmıştır. Bu turlarda çevre illerden Mardin ve Şanlıurfa illeri de dahildir. Böylelikle Güneydoğu Anadolu bölgesinin gözdesi haline gelmiştir. Ulaşım olarak çevre illerde iseniz rahat bir şekilde kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Fakat uzak bir yerde ikamet ediyorsanız Gaziantep şehrine araç ile ulaşmanız çok uzun ve zahmetli olacaktır. Bu yüzden Gaziantep için en ideal yol Havayoludur. Gaziantep uçak bileti olarak bakıldığı zaman sezonuna göre çok nadir biletler bulunmaktadır. Yaz aylarında çok sıcak olması ile bilinen Gaziantep, çoğunlukla bahar havalarında turist akımına uğramaktadır. Gaziantep uçak bileti bakarken bu mevsimlere dikkat etmekte fayda var. 

Ülke olarak doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tamamen doğal güzellikler ile ve zengin kaynaklarla doludur. Türkiye’nin Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan şehirlerine örnek verdik son bir örnek olarak ise Ege Bölgesinin Doğusunda bulunan kıymetli Denizli şehrini örnek verebiliriz.

Denizli

Turist bakımından pek çok turist akımına uğramasa da doğal güzellikleri ve doğal yaşantısı ile Ege Bölgesinin gözdesi haline gelmiştir. Birçok tatil şehrine yakınlığı ile bilinen Denizli, çoğu insanın Ege Bölgesinde bir şehire giderken uğradığı şehirdir. Çoğunlukla bakıldığı zaman tatil beldelerine bulunmayan uçak biletlerinde, turistler Denizli havalimanına oradan da aktarmalı olarak tatil yapacağı beldeye geçerler. Denizli uçak bileti bakıldığı zaman diğer illere göre hem daha uygun hemde daha çok bilet bulunduğunu söyleyebiliriz. Rahat ve konforlu bir tatil için direkt olarak, tatil için gideceğiniz yere bilet bulamıyorsanız Denizli uçak biletlerine bakabilirsiniz. 

Bu Haberi Paylaşın
Başa dön tuşu