Intel Onayladı HBM, Sapphire Rapids Xeons’da Destekleniyor

Teknoloji

Intel, geliştiricilere, geliştiricilerin daha sonra yararlanabilecekleri Intel’in yaklaşan donanım eklentileri hakkında bilgi sağlama amacına hizmet eden “Mimari Yönerge Seti Uzantıları ve Gelecek Özellikler Programlama Referansı” kılavuzunu yayınladı. Bugün Twitter’daki @ InstLatX64 sayesinde Intel’in yeni nesil Sapphire Rapids Xeon işlemcilere paket içi Yüksek Bant Genişlikli Bellek (HBM) çözümünü getirdiği bilgisine sahibiz.

Spesifik olarak, bahsedilen iki talimat vardır: 0220H – HBM komutu / adres eşlik hatası ve 0221H – HBM veri eşlik hatası. Her iki talimat da HBM’deki veri hatalarını ele almak için vardır, böylece CPU doğru verilerle çalışır.

HBM’nin eklenmesi, Sapphire Rapids’in getirdiği birçok yeni teknolojiden sadece biridir. Platformun Intel’in Veri Akış Hızlandırıcısı (DSA) ile zenginleştirilmiş sekiz kanallı DDR5 bellek denetleyicisi gibi birçok yeni teknolojiyi getireceği tahmin ediliyor.

Tüm harici hızlandırıcılara bağlanmak için platform, sistemde önbellek tutarlılığını sağlamak için CXL 1.1 standardıyla eşleştirilmiş PCIe 5.0 protokolünü kullanır. Ve bir hatırlatma olarak, bu, bir sunucu CPU’sunun HBM kullandığını ilk kez görmemiz değildir.

Fujitsu, 48 çekirdekli ve HBM belleğe sahip bir A64FX işlemci geliştirdi ve günümüzün en güçlü süper bilgisayarı olan Fugaku’ya güç veriyor. Bu, karta daha hızlı bir bellek ekleyerek bir işlemcinin ne kadar geliştirilebileceğini gösteriyor. Intel’in bunu nasıl başardığını ve Sapphire Rapids teslim edildiğinde piyasada neler göreceğimizi görmeyi bekliyoruz.

Bu Haberi Paylaşın