İbrahim Tatlıses’e silahlı saldırı davasında mütalaa verildi

Haberler

Sanatçı İbrahim Tatlıses ve asistanı Buket Çakıcı ile şoförü Hakan Çalışkan‘ın içinde bulunduğu arabaya 2011 yılında düzenlenen silahlı saldırı davası Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden görüldü. Duruşmada, cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Abdullah Uçmak getirilirken, başka suçtan tutuklu bulunan sanık Ersin Altun, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) duruşmaya bağlandı.

Duruşmada Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada Yargıtay’ın bozma ilamına da değinilerek, sanık Emin Birdal’ın eyleminin örgüte silah sağlama suçunu oluşturduğu belirtildi.

Mütalada, sanıklar Abdullah Uçmak, Ersin Altun ve Yunus Ayık’ın eylemi birlikte planladıkları vurgulandı.

Müşteki İbrahim Tatlıses’in TV programının bitmesini takiben bina dışına çıkmasıyla birlikte Abdullah Uçmak’ın azmettirdiği sanıklar Ersin Altun ve Yunus Ayık’ın harekete geçerek diğer müştekiler Hakan Çalışkan ve Buket Çakıcı’nın da içerisinde bulundukları araca yaklaştığı mütalaada belirtildi.

Mütalaada, İbrahim Tatlıses’in oturması beklenen arka koltuklar ve ön koltuklar istikametine doğru eylemin zorunlu ve kaçınılmaz sonuçlarını ve isteyerek öldürme kastıyla ateş edildiği, arabanın arka koltuğundaki Buket Çakıcı’nın da yaralandığını vurgulandı.

Müşteki Çakıcı’nın hayati tehlike geçirecek şekilde yaralandığını ifade edilen mütalaada, sanık Abdullah Uçmak’ın iki müştekiye karşı işlediği “Kasten öldürmeye teşebbüs etmeye azmettirme” suçundan toplam 26 yıldan 40 yıla kadar hapsi istendi.

Mütalaada sanıklar Ersin Altun ve Yunus Ayık’ın ise “Kasten öldürmeye teşebbüs etme” suçundan 26’yıldan 40’ar yıla kadar ayrı ayrı hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Sanık Emin Birdal’ın ise “Örgüt faaliyetlerinde kullanılması maksadıyla silah sağlama” suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istendi.

Bu Haberi Paylaşın