Hollanda’da veri güvenliği sebebiyle TikTok’a karşı üçüncü dava açıldı

Dünya

Hollanda’daki Stichting Massaschade & Consument Vakfı, sosyal medya uygulaması olan TikTok’a veri güvenliği sebebiyle, 6 milyar avroluk tazminat davası açtı.

Stichting Massaschade & Consument Vakfından yapılan açıklamada,”TikTok’un verileri uygunsuz şekilde işlediği, reklam içeriklerinde usule aykırı hareket ettiği, zararlı içeriklere karşı yeterli korumayı sağlamadığı ve kullanıcıların kişisel verilerini, bu verilerin korunmasında güvenli olmayan Çin ve ABD gibi ülkelere sattığı” belirtilerek, 6 milyar avroluk davanın Hollanda’daki 4,5 milyon TikTok üyesi adına Amsterdam Mahkemesi’nde açıldığı kaydedildi.

Mahkeme tarafından davaya ilişkin ilk incelemenin 6 Ekim’de yapılacağı bildirildi.

Bu dava, Hollanda’da veri güvenliği sebebiyle TikTok’a karşı bu yıl açılan üçüncü dava oldu.

Hollanda’da, kişisel verilerin güvenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle daha önce TikTok’a karşı açılan ilk davada Tüketiciler Birliği ve kişisel verilenin korunmasını amaçlayan bir vakıf 2 milyar avroluk tazminat talep etmişti.

İkinci dava ise haziran ayında Hollandalı Piyasa Enformasyon Araştırma Vakfı (SOMI) TikTok’un “Çocuk kullanıcıların veri gizliliği ve güvenliğini ihmal ettiği” iddiasıyla TikTok’tan 1,4 milyar avro istemişti. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın