Green card başvuru şartları nelerdir?

Basın Bülteni

Dünyanın en gelişmiş ülkesi Amerika birleşik devletleri olarak bilinmektedir. Tarihe bakıldığında Amerika Avrupalı devletlerin sömürmek için gittiği Amerika kıtasında yine Avrupalı devletlerden gelen insanlar tarafından kurulan bir devlet olarak bilinmektedir. Yani Amerika devleti için temel amaç farklılık oluşturmak amaçlanmaktadır. Yani Amerikalı diye bir ırk olmadığı için Amerika birleşik devletleri farklı ülkelerden gelen ve bunların çoğu İngiltere başta olmak üzere Fransa, İspanya Almanya, Belçika ve sömürge için getirilen siyahi kölelerden oluşmaktadır. Bu koşullar görüldüğüne göre Amerika için temel amaç ülkede farklılık oluşturup bunlardan gelişmiş ve süper güç ülke yaratmaktır.

Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri 1991 yılında bir kanun ile green card yani yeşil kart anlamı taşıyan bir sistem yapmışlar. Bununla birlikte temel amaç her yıl farklı ülkelerden nitelik anlamında bir meslek de uzmanlaşan kişileri ülkeye çekmesi ve gelişmesi için daha fazla olanak sağlaması anlamına da gelir. Bununla birlikte ülke de oluşan iş gücü açığını da kapatmak istemektedir. Abd her yıl green card ile 50 bin kişiyi belirli koşullar şartıyla green card vererek ülkeye hem işçi sağlamak hem  de nitelikli insanları kendilerini geliştirmek anlamında desteklemek bununla da ülkeye bilim anlamında önemli faydalarının olacağını düşünmektedir.

Kimler green carda başvurabilir?

Green card için Amerika hükümetinin belirlediği şartlar bulunmaktadır. Green card başvurusu yapmak için en az lise mezunu şart ya da son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmak gerekmektedir. Bu çalıştığını belgelemek şarttır. Green card için başvuracak adayın en az 18 yaşında olması zorunludur. Başvurularda Amerika hükümeti tarafından belirlenen tarihlerde ve resmi olan sitede yapılması gerekmektedir.

Green card için başvuracak aday posta yolu veya elden belge şeklinde başvuru yapamamaktadır. Başvuru için belirlenen kriterlerden biri de adayın fotoğrafının belirli ölçülere sahip olmasıdır. Başvurmak isteyenlerin yeterli maddi gücü istenmiyor fakat eğer bankada güzel bir meblağ olursa başvuran için avantaj olmaktadır. İngilizce şartı da yoktur.

Green cardı kazananlar nasıl belirleniyor?

Green card için başvurular belirli tarihlerde yapılmakta ve başka zamanlarda olmamaktadır. Green card için başvuran kişi her yıl ekim ayında başlayıp kasım ayında biten başvuruları unutmamalıdır. Green card kazananları tamamen çekiliş usülü belirlenmektedir. Öncelikle şartları yerine getirmeyen adaylar elenmekte yani uygun fotoğraf kuralı olmayan veya Abd hükümetinin belirlediği green card listesinde yer almayan ülkeden olanlar elenmekte daha sonra geriye kalanlar arasında ise çekiliş ile kazananlar belirlenmektedir.

Kazananlara özel bildirim yapılmıyor başvuru yaparken orada verilen numara ile sonuçları takip etmesi gerekiyor. Kazananlar daha sonra belirlenen numara ile ait olduğu ülkenin konsolosluğunda mülakata girmekte ve istenilen koşullar oluştuğu durumda green card almakta ve Amerika birleşik devletlerinde ömür boyu yaşama ve çalışma hakkı kazanabilirsiniz.

Kaynak: Green Card Başvuru Merkezi

Bu Haberi Paylaşın