BTS 2020’de dünyanın en çok satan sanatçıları seçildi

Magazin

Pop grubu BTS , küresel kayıtlı müzik endüstrisini temsil eden organizasyon olan IFPI tarafından 2020’nin en çok satan sanatçıları seçildi.

Ödül, 2020’de liste başı iki albüm çıkaran Koreli erkek grubu için harika bir yıl oldu – Map of the Soul: 7 ve Be.

Erkek grubu, geçen yıl tacı alan Taylor Swift’i ikinci sıraya taşıdı.

Kazanan ilk Batılı olmayan ve şarkıları ağırlıklı olarak İngilizce söylenmeyen ilk gösterilerdir.

bts 2020 satış rekoru kırdı

Ödül, bir sanatçının veya grubun dünya çapındaki satışlarına, indirmelerine ve yayınlarına göre hesaplanır ve tüm çalışmalarını kapsar.

Drake üçüncü, The Weeknd dördüncü ve Billie Eilish beş numarada yer aldı.

Bangtan Boys olarak da bilinen BTS, 2013 yılında kuruldu ve Güney Kore’nin dört bir yanından gelen Jin, Suga, J-Hope, RM, Jimin, V ve Jungkook olmak üzere yedi üyeden oluşuyor.

Daha sonra K-pop sahnesinin standart taşıyıcıları haline geldiler, milyonlarca plak ve konser bileti satarken aynı zamanda milyarlarca yayını topladılar.

Grup, daha önce K-pop eğlence devi JYP’de çalışan, daha sonra Big Hit Entertainment’ı kuran ve BTS’i grup lideri RM etrafında bir araya getiren deneyimli yazar ve yapımcı Bang Shi Hyuk’un beyniydi.

Geçen yıl, Big Hit Entertainment’ı Kore borsasında sattı ve grup üyelerinin 108 milyon dolarlık (77 milyon £) beklenmedik bir düşüşle sonuçlandı.

Bu, Covid salgını ortasında tur yapamamalarını fazlasıyla telafi etti. Programlarındaki boşluk, BTS’in hayranlarına bir “umut mektubu” olarak faturalandırdıkları yılın ikinci albümünü kaydetmesine de izin verdi.

Kayıt, ABD’de bir günlük yayın rekorları kırdıktan sonra Ağustos ayında ABD listelerinde zirveye çıkan ve tamamen İngilizce kaydedilen ilk single’ı olan Dynamite’ı içeriyordu.

Dynamite ayrıca BTS’e En İyi Pop İkili / Grup Performansı kategorisinde Lady Gaga ve Taylor Swift gibi yıldızlarla birlikte Grammy adaylığı kazandı.

IFPI CEO’su Frances Moore şunları söyledi: “BTS küresel bir fenomendir. Olağanüstü bir yıl daha geçirdiler … ve hikayelerini dünyayla paylaşmak için sürekli olarak yaratıcı ve ilgi çekici yollar buluyorlar.

“Müziğin dünyadaki insanlara neşe ve mutluluk getirmesi gereken gücü gerçekten gösteriyorlar.

“RM, Jin, Suga, J-hope, Jimin, V ve Jung Kook’u tebrik etmek istiyoruz ve bir sonraki mağazada neler olduğunu görmekten heyecan duyuyoruz.”

Bu Haberi Paylaşın